Gündem

Türkiye bu kış doğalgaza doyacak: 5 milyon hane ihtiyacını sıkıntısız karşılayacak!

Türkiye’de Kuzey Marmara Doğalgaz Depolama Tevzi projesi kapsamında yıl sonunda devreye girecek olan ilk doğalgaz ile beraber bu kış herhangi bir problem yaşanmayacak. Kalyon inşaat yönetimi başkanı proje için: “Türkiye’nin yıllık doğalgaz tüketimini %10’a yakın artıracak” yorumunda bulundu.

TÜRKİYE BU KIŞ DOĞALGAZA DOYACAK!

Kuzey Marmara doğalgaz depolama Tevzi projesi kapsamında deniz tabanının 2.000 metre altında çalışmalar yapılmaya başlanmıştı. Tamamlandığı anda yıllık doğalgaz tüketiminin yaklaşık %10’u burada depolanacak. Bu da 5 milyon hanenin doğalgaza ihtiyacının sıkıntısız bir şekilde karşılanması anlamına gelecek. Kalyon İnşaat yönetimi Başkanı Mehmet Kalyoncu proje için Türkiye’nin olası risk durumunda doğalgazı cepte olacaktır” yorumunda bulundu.

AÇILIŞI YIL SONUNDA OLACAK!

Avrupa, Ukrayna ve Rusya arasındaki gergin süreç nedeniyle bu kış doğalgaz krizi ile yüz yüze geldi. Öte yandan Türkiye ise Marmara Denizinin tabanında 4.6 milyar metreküp doğalgazı depolayabileceği özel bir projeye adım attı. Proje kapsamında ilk doğalgazın yıl sonunda verilmeye başlanması planlanıyor.

PROJE DENİZİN TAM ORTASINA KURULDU!

1980’li yıllarda Silivri açıklarında keşfedilen bu alan doğalgaz rezervi çıkarıldıktan sonra tamamen terk edilmişti. Bölge atıl durumdaydı. Doğalgaz deposu olarak kullanılabileceği yeniden gündeme geldiğinde araştırmalar başlatıldı. Ardından Kuzey Marmara Doğalgaz Depolama Tevzi projesi adı verilen bu projeyi Kolin ve Kalyon ortaklığı ile üstlenildi. Denizin tam ortasında yer alan bu platform doğalgazın depolanabileceği bir alan olarak kullanılacak.

PROJE DETAYLARI BELLİ OLDU!

İstanbul Silivri’de yapılan bu depolama alanı günlük 25 milyon metreküp üretim kapasitesi sunacak. Proje tamamlandığında toplamda 4.6 milyar metreküpe sahip olacak ve günlük üretimi 75 milyon metreküpe çıkacak. Sabit deniz platformunun alt kısmında toplamda 18 farklı kuyu açılışı yapılacak ve her kuyu için 30 yıllık kullanım kapasitesi sunulacak.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.