Gündem

Türkiye’de akıllı alışveriş dönemi başlıyor: Çalışansız ve kasasız mağaza uygulaması yıl sonunda açılacak!

İstanbul Trump AVM’de bir ilke imza atılıyor. İlk akıllı mağaza olma özelliği taşıyacak tasarım şuanda test aşamasında. Hepsiburada by MIMEX mağazası bu yenilikçi yaklaşımıyla Türkiye’deki ilk akıllı ve kasasız alışveriş deneyimini sunacak.

UYGULAMA ÜZERİNDEN ALIŞVERİŞ YAPILIYOR!

Mazağa içerisinden alışveriş yapmak isteyenler için özel bir uygulama kullanılıyor. Kişiler cep telefonuna yüklü uygulama üzerinden alışverişini başlatıyor. Kişiye giriş kısımda poşetler sunuluyor. Poşete atılan her bir ürün uygulama içinde alışveriş listesine kaydoluyor. Kişi ürünü rafa tekrar koyduğunda ürün listeden düşüyor.

ÖZGÜN ALIŞVERİŞ DENEYİMİ TEST AŞAMASINDA!

Bu yenilikçi mağaza her ne kadar ufak gözükse de temel ihtiyaçlar yer buluyor. Bu süreçte kişi hiç bir şekilde bir başkasıyla irtibat kurmak zorunda kalmıyor. Ürünler alındıktan sonra kişiye ait banka hesabından tutar ödenebiliyor.  Bu özgün tasarımlı uygulama şu anda test aşamasında deneniyor. Yıl sonunda tamamen halka açık hale getirilmesi planlanıyor. Şuan için sadece Türkiyenin İstanbul ilinde yer alan Trump AVM’de kullanılabilse de yakında tüm bölgelere yavaş yavaş yayılma hedefleri bulunuyor.

İLK İZİ AMAZON GO’YA AİTTİ!

Bu ileyişe benzer deneyimi ilk olarak Amazon Go sunmuştu. En çok merak edilen ise güvenlik konusu oldu. Alışveriş sırasında insanssız ortam güvenliğini sağlamak için her rafın arkasına gizli kamera yerleştiriliyor. Amazon bu hususta RFID teknolojisinin imkanlarından yararlanıyor.

Müşteri bu eşsiz deneyimle uzun kasa kuyruklarında beklemek zorunda kalmıyor. Dakikalar içinde alışverişini tamamlayarak marketten ayrılabiliyor.

MAĞAZA HİZMETE NE ZAMAN AÇILACAK?

Halka açık hale getirilmesi beklenen bu teknoloji yeni yılın ilk günüyle beraber Trump AVM içinde halka açılarak hizmet vermeye başlayacak. Trump AVM İstanbulun Şişli bölgesinde yer alıyor.

Hepsiburada markasının CEO’su Murat Emirdağ Türkiyede Smart by MIMEX’in ilk örneğini sunan bu eşsiz deneyim için şu sözleri ifade etti: “ Dünyada yapay zekayı alışverişle gerçek dünyada bir araya getiren deneyim Türkiye’de hayata geçirildi. Bu konuda ilk şirketiz. Türkiye’de ticaret dijitale evriliyor. Bundan dolayı memnunuz” dedi.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.