Gündem

Türkiye’de en pahalı konut satışı yapan ilçeler listelendi: İlk sırada yer alan ilçede fiyat 10 milyona ulaştı!

2022 yılının son çeyreğine giriş yapılıyor. Konut fiyatları gittikçe artarken Türkiye’de en pahalı ilçeleri içeren bir anket yapıldı. çalışma sonrasında yapılan araştırma en değerli ilçe olarak İstanbul/Sarıyer ilçesi ilk sırada yerini aldı. Çalışmada ortalama konut fiyatları detaylı şekilde ele alındı ve rakamlar oldukça dikkat çekiciydi.

KONUT FİYATLARI ARTIŞ HIZI YAVAŞ OLSA DA ARTIŞ DEVAM EDİYOR!

Konuta uygulanan zam oranları sonrası Mayıs ayından itibaren artış %14,7 ile zirveyi gördü. Kiralık konut fiyatlarına bakıldığında Nisan ayında %18,2 artış yaşayarak yeni bir zirveye ulaşıldı. Nisan ayı sonrası grafikte yavaş ama aşağı yönlü bir seyir başladı. Artış hızı yavaşlasa da fiyatta artışlar devam ediyor.

TÜRKİYE’NİN EN PAHALI İLİ NERESİ OLDU?

Konut satışında değer artışına yönelik iller arasında bir listeleme yapıldı. Yapılan listelemede en pahalı il olarak İstanbul %259 ile ilk sırada yerini aldı. Kiralık konutta son bir yıl içerisinde %223 oranında artış yaşandı. Ardından Türkiye’deki en değerli illere tek tek değinildi.

TÜRKİYE’NİN EN PAHALI İLÇELERİ LİSTELENDİ!

Endeksa tarafından yapılan inceleme sonucu açıklanan verilerde Türkiye’nin en pahalı ilçesi Sarıyer oldu. Onu takip eden ilçeler ise İstanbul’da yer alan Beşiktaş ve İzmir ilindeki Çeşme ilçesi oldu. Liste oldukça uzundu. Listede İstanbul’un 7 farklı bölgesi, İzmir, Antalya ve Muğla’dan ise birer ilçe yer alıyordu.

EN PAHALI İLLERDE GÜNCEL KONUT FİYATLARI

AW392884

Şu anda Sarıyer ilçesinde ortalama konutların metrekare fiyatı 63 bin 45 TL’den başlıyor. Ortalama olarak konut fiyatları ise 9 milyon 75 bin 312 TL’yi görüyor.

İstanbul’da en pahalı ilçelerden ikinci sırada yerini bulan Beşiktaş’ta ortalama konutların metrekare fiyatı 61 bin 503 TL’yi görüyor. Ortalama bir konutun fiyat listesi ise 9 milyon 2 bin 868 TL’yi buluyor.

En pahalı ilçeler içerisinde yer alan İzmir’in Çeşme ilçesinde konut fiyatları %147 oranında artış göstermiş durumda. Ortalama bir konutun metrekare fiyatı 45 bin 247 TL. Ortalama bir konut fiyatı ise 7 milyon 684 bin 340 TL’yi görüyor.

TÜRKİYE’DE EN PAHALI KONUT SATIŞI YAPAN İLÇELER VE SATIŞ RAKAMLARI

Konut fiyat listesine bakıldığında fark edilen ise İstanbul’un boğaz şeridi olarak adlandırılan merkezi ilçelerinde daha çok pahalılık ön plana çıkıyor. Türkiye’nin en pahalı ilçelerinde satışı yapılan konut fiyatları ise şu şekilde oldu:

  • Sarıyer konut fiyatı 9 milyon 75 bin 312 TL
  • Beşiktaş 9 milyon 28 bin 68 TL
  • Çeşme 7 milyon 684 bin 340 TL
  • Kadıköy 6 milyon 130 bin 845 TL
  • Bakırköy 6 milyon 317 bin 424 TL
  • Bodrum 6 milyon 148 bin 869 TL
  • Beykoz 8 milyon 324 bin 064 TL
  • Şişli 3 milyon 880 bin 307 TL
GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.