Gündem

Twitter eski güvenlik yöneticisi açıkları tek tek anlattı, Twitter hisseleri hızla çakıldı!

Kripto para piyasaları geçtiğimiz yıl çok ciddi bir büyüme ile karşılaştı. Aralık 2020’de Bitcoin’in (BTC) 20 bin dolar seviyesini aşarak yeni rekor seviyelere ulaşması ve bunu takiben altcoinler genelinde de rekor rallilerinin gelmesiyle 2021 yılı kripto paralar adına rekor düzeyde geçen bir yıl oldu. Bitcoin’in yanı sıra bu süreçte Dogecoin (DOGE) gibi sürpriz varlıklar da ön plana çıkarken, Dogecoin’in en büyük destekçisi olan Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk da bu süreçte kripto paralarla ilgili Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarla küresel bir popülariteye kavuştu.

Dünyanın en zengin insanı olan Musk, bu sürecin ardından geçtiğimiz aylarda ise Twitter’ı satın alma süreciyle ve satın almaktan vazgeçmesiyle gündeme gelmişti. Elon Musk’ın almaktan vazgeçtiği Twitter hisselerinde sert düşüş yaşandı. Düşüşün arkasında ise Twitter eski yöneticisinin yaptığı sert açıklamalar yer aldı.

TWITTER HİSSELERİ ÇAKILDI!

Son dönemlerde Elon Musk’ın önce satın almak için anlaştığı ve ardından 44 milyar dolarlık anlaşmadan vazgeçmesi ile gündeme gelen Twitter, bu kez de eski yöneticisinin “itiraf” niteliğinde yaptığı açıklamalarıyla gündeme geldi. Twitter eski siber güvenlik yöneticisi olan Peiter Zatko, ABD medyasına yaptığı açıklamalarda Twitter’da çok ciddi güvenlik açıklarının bulunduğunu dile getirdi.

Twitter’da kişisel bilgilerin gizliliğinden ulusal güvenliğin tehlikeye atılmasına kadar birçok riskin yer aldığını belirtirken, Twitter hisseleri de adeta çakıldı. Twitter’dan konuya ilişkin açıklama geldi ancak hisselerdeki düşüş tam anlamıyla toparlanamadı.

“KULLANICILARI HİÇBİR ŞEKİLDE UMURSAMIYORLAR”

Hatırlanacağı üzere Tesla CEO’su Elon Musk, 44 milyar dolar karşılığında Twitter’ı satın alma hamlesinden, bot hesap sayılarının fazla olmasından dolayı vazgeçmişti. Peiter Zatko, konuya ilişkin açıklamalarında bu konuya da yer verdi. Twitter’ın elinde bu hesapların sayısını ölçebilecek bir sistem olmadığını belirten Zatko, bu nedenle platformun bot hesap sayısını tam olarak öğrenemediğini dile getirdi. Washington Post ve CNN’e konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Zatko, Twitter yönetiminin kullanıcıları hiçbir şekilde umursamadığını da iddia etti.

“BİLGİLER SİLİNMİYOR, SAKLANIYOR” İDDİASI!

Peiter Zatko konuya ilişkin yaptığı açıklamalarda, çok sayıda Twitter çalışanının, Twitter kullanıcı bilgilerine erişebildiğini öne sürdü. Hassas bilgilere bile erişimin çok sayıda kişi tarafından çok kolay sağlandığını öne süren Zatko, Twitter’ın ise bu iddia ettiği güvenlik açıklarını sakladığını dile getirdi. Zatko açıklamasında, Twitter yöneticilerinin güvenlik açıkları ile ilgili olarak yasal düzenleyicilere de gerçekleri açıklamadığını belirtti e bu durumun casusluk, korsanlık, manipülasyona ve dezenformasyon kampanyalarında kullanılabileceğini ifade etti.

Zatko’nun yaptığı açıklamalar arasında en çok dikkat çekenlerden biri de Twitter’ın, kullanıcılar hesaplarını silseler bile o kullanıcıların bilgilerine erişebildiği iddiası oldu. Zatko’nun iddiasına göre Twitter kullanıcıları hesaplarını ve bilgilerini silseler de Twitter o bilgilere yine de erişim sağlayabiliyor. Ayrıca Zatko’ya göre Twitter elde ettiği bu bilgileri saklıyor. Zatko’nun dile getirdiği bu iddialar sonrası Twitter hisselerinde +4,5 düşüş yaşandı. Twitter’dan konuya ilişkin açıklama gelse de düşüşler sonrası beklenen toparlanma yaşanmadı.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.