Gündem

Ucuz akaryakıt almak isteyenler ülke değiştirmeye başladı! Bidonlarla yakıt depolanıyor!

Küresel enflasyondaki artış 2022 yılında gün geçtikçe hızlandı ve yaz dönemlerine gelindiğinde, ABD de dahil olmak üzere neredeyse tüm büyük ekonomilerde onlarca yıllık enflasyon rekoru kırıldı. Türkiye’de de benzer durumlar yaşanırken, ülkemizde enflasyon TÜİK verilerine göre %80’i, ENAG verilerine göre ise %181’i aştı. Küresel enflasyondaki artış endişe verici boyutlara ulaşırken, ekonomik darboğazın etkileri akaryakıt fiyatlarında da kendisini gösterdi.

Ülkemizde olduğu gibi dünya genelinde akaryakıt fiyatlarında fahiş oranlarda artışlar görülmeye devam ederken, bu durumun örneklerinden birini de Belçika ortaya koydu. Tüm dünyanın gündeminde akaryakıt fiyatlarındaki artışlar ele alınırken, Belçikalı birçok vatandaş, yüksek benzin ve yüksek mazot fiyatlarından dolayı bireysel olarak başka ülkelerden akaryakıt temin etmeye başladı. Belçikalılar ucuz akaryakıt için ülke değiştirirken, vatandaşların bidonlarla benzin ve mazot aldığı görüldü.

BELÇİKALILAR ÇEVRE ÜLKELERE AKIN EDİYOR

Dünya genelinde kriz haline gelen akaryakıt fiyat artışları, Belçika’da da etkisini göstermeye devam ediyor. Belçikalı birçok vatandaşın, yüksek akaryakıt fiyatları nedeniyle farklı ülkelerden benzin ve mazot temin etmeye başladığı görülüyor. Artan akaryakıt fiyatlarından dolayı Belçikalıların araç depolarını doldurduktan sonra, yanlarında götürdükleri bidonları da doldurdukları bildiriliyor. Belçika basınında yer alan habere göre yüksek akaryakıt fiyatları, Belçika vatandaşlarının başka ülkelerden benzin ve mazot temin etmesine neden oluyor.

Küresel olarak akaryakıt fiyatlarında ciddi bir artış yaşanan son dönemlerde, Fransa hükümeti kritik bir adım atarak akaryakıtta indirimleri artırdı. Fransa’da gelen indirimlere karşılık komşu ülke Belçika’da artan akaryakıt fiyatları nedeniyle iki ülkede akaryakıt fiyatları arasında 30 sente kadar fark oluştu. Açılan bu farkın Fransa’daki bazı istasyonlarda sunulan kampanyalarla birlikte 50 sente kadar ulaştığı biliniyor. Bu nedenle de ucuz akaryakıt almak isteyen Belçikalılar, araçlarıyla birlikte Fransa’dan benzin ve mazot alarak, yanlarında götürdükleri bidonları da dolduruyor.

FRANSA’DA SINIRA YAKIN İSTASYONLAR TERCİH EDİLİYOR

Belçika basınında yer alan habere göre özellikle sınıra yakın ikamet eden Belçikalılar, araçlarına akaryakıtlarını Fransa’dan alarak akaryakıtta tasarruf ediyor. Böylece aracına yaklaşık 40 litrelik yakıt alan bir Belçikalı, Fransa’dan akaryakıt alarak yaklaşık 12 ile 20 Euro arasında daha az fiyat ödemiş oluyor. Özellikle de sınıra 50 kilometre mesafedeki bölgelerden yoğun şekilde Fransa’ya yakıt almaya gidenler bulunuyor.

Habere göre bazı Belçikalılar, araç deposunu doldurarak 20 Euro’ya kadar tasarruf sağlarken kimileri de tasarrufu artırmak için yanlarında götürdükleri bidonları da yakıtlarla dolduruyor. Belçika’da mevcut kurallar çerçevesinde bir araç sahibi, deposunu doldurduktan sonra yanında en fazla 10 litre daha akaryakıt bulundurabiliyor. Ancak Fransa sınırında bu kural denetlenmediği için Belçikalıların çok daha fazla yakıtı yedek bidonlarda depoladığı bildiriliyor.

BELÇİKA’DAKİ YAKIT İSTASYONLARI ŞİKAYETÇİ

Belçikalıların Fransa’dan, limitlerin çok üzerinde yakıt getirdiği ve bu sayede tasarruf sağladığı bildirilirken, bu durumun Fransa sınırına yakın bölgelerdeki Belçikalı akaryakıt istasyonlarının tepkisini çekiyor. Zira Belçika’daki istasyonlar da yakıt satamamaktan şikayet ediyor. Mevcut piyasada Belçika’da benzin litresi 1,72 Euro, mazot litresi de 2,07 Euro fiyatından satılıyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.