Gündem

UKOME Samsun ulaşımda yeni zamlı tarifelerini açıkladı: Belediye otobüsü, taksi, hafif raylı sistem ve servis zammı ne kadar oldu?

UKOME toplantısı Samsun Büyükşehir Belediyesi meclis toplantı salonunda önemli oda temsilcileri ve bürokratların katılımıyla tamamlandı. Toplantı sırasında yapılan görüşmeler doğrultusunda şehir içi minibüs, ticari taksi ve dolmuşlarda, belediye otobüslerinde ve hafif raylı sistemlerde yeni tarife belirlendi. Toplantıda öğrenci servis ücretine yönelik yeni zam kararı alındı. Yapılan açıklamada uygulanan yüzdelik zam oranı ve oluşan yeni fiyatlar hakkında da bilgi verildi.

UKOME ULAŞIMDA YENİ ZAMLI TARİFELERİ AÇIKLADI!

Ulaşım Koordinasyon Merkezi toplantısı sonucu toplu taşıma araçları ve öğrenci servisleri başta olmak üzere her ulaşım aracı türü için farklı bir tarife belirlendi. Taksi, dolmuş ve minibüs için %20, hafif raylı sistem için %15, belediye otobüsleri için %15, öğrenci servisleri için ise %20 zam yapılması kararı alındı.

ŞEHİR İÇİ OTOBÜS, TİCARİ TAKSİ, HAFİF RAYLI SİSTEMLER ZAMLI FİYATLARI

UKOME yetkilileri konu üzerine halka şu açıklamada bulundu: “Belediye otobüsleri ve hafif raylı sistem %15, dolmuş, taksi ve minibüs için ise %20 zam yapıldı. Öğrenci servis aylık bedeli ise %30 zamla yenilendi” denildi.

Zam uygulamasından hemen önce hafif raylı sistem ücreti 1 ile 12 istasyon arasında tam fiyatı önceden 4.5 TL idi. Öğrenci için ise 3 TL olarak belirlenmişti. Zam ile beraber tam fiyatı 5,17 TL, öğrenci ücreti ise 3,45 TL oldu.

Şehir içi otobüs ücreti 6 TL iken 7 TL’ye çıkarıldı. Öğrenci için 3 TL’den 3,5 TL’ye çıkarılmış oldu. Şehir içi 1, 2, 3 ve 4. hat dolmuş ücreti 6,5 TL iken 7.75 TL’ye yükseldi. Öğrenci için ise bu rakam 5,25 TL iken 6 TL oldu.

Ticari taksi kullananlar için taksimetre açılış fiyatı 20 TL’ydi. 24 TL’ye çıkarıldı.

ÖĞRENCİ SERVİS ÜCRETİ NE KADAR OLDU?

Öğrenci servis ücretlerinde %30 zam uygulandı. Bununla beraber en kısa mesafe olarak kabul edilen 0 ile 10 kilometre arası 435 TL’den 565 TL’ye yükseldi.

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hacı Eyüp Güler tarafından yapılan zamlarla ilgili ise şu açıklama yapıldı: “Yapılan zam tutarı tam teklif edilen zam oranında olamadı. Fakat uygulanan zamların esnafa bir nebze olsun nefes aldıracağını düşünüyoruz” dedi.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir