Gündem

Ülkelere göre doğalgaz stokları açıklandı: Ukrayna’nın gaz stoğu yüzde 30’un altına geriledi!

Rusya- Ukrayna savaşının başlaması ile birlikte sıkıntılı bir sürece giren doğalgaz stoklarına ilişkin yeni veriler yayınlandı.

ÜLKELERE GÖRE GAZ STOKLARI AÇIKLANDI!

Rusya- Ukrayna savaşı ile birlikte gündemden düşmeyen ülkelerin gaz stokları, eylül ayı itibari ile tekrar konuşulmaya başlandı. Avrupa Gaz Altyapısı (GIE) 21 Eylül tarihine ilişkin güncel verilerini yayınladı. Avrupa Birliği ülkelerinin Doğal Gaz Stoku ortalamalarına ilişkin verileri yayınlayan Avrupa Gaz Altyapısı, söz konusu ortalama değerin yüzde 86,67 olduğunu belirtti.

Avrupa Birliği Komisyonu 23 Mart tarihinde yeni bir düzenleme yaparak birlik ülkelerinin yer altı depolarında bulunan gaz stoklarını 1 Ekim tarihine kadar yüzde 80’in üzerine çıkarılmasına ilişkin bir karar almıştı. Bu karar sonrasında yürütülen çalışmanın 21 Eylül tarihli yeni verilerine göre Portekiz’in yüzde 100, Polonya’nın yüzde 98,1, Fransa’nın yüzde 95,9, Danimarka’nın ise yüzde 94,85 oranlarında doluluklara ulaştıkları bilgisi kaydedildi. Avrupa Birliği’nden ayrılan İngiltere’nin gaz stoğu doluluk oranı ise yüzde 95,52 olarak açıklandı.

Yürütülen çalışmanın sonuçlarına göre birçok ülkenin gaz stoğu doluluk oranının yüzde 80’nin altına gerilediği bilgisi kaydedildi. Söz konusu ülkeleri Bulgaristan, Avusturya, Letonya ve Macaristan olarak açıklayan Avrupa Gaz Altyapısı, savaş içerisinde olan Ukrayna’da gaz stoğu doluluk oranının yüzde 29,41 olduğunu belirtti.

ABD’DEN REKOR İHRACAT!

Amerika Birleşik Devletleri Enerji Bilgi İdaresi, yürütmüş olduğu yeni çalışmanın verilerini ortaya koydu. Verilere göre 2000 senesine kadar oranla küçük hacimlerde ve çoğunluk ile de boru hattı ile Kanada ve Meksika’ya doğalgaz ihraç eden Amerika’nın, o tarihten sonra ihracat oranının kademli olarak arttığı bilgisi kaydedildi.

Elde edilen verilere göre 2021 senesinde 41 ülkeye ulaşarak doğal gaz ihracatında rekor kıran Amerika’nın, yeni bir rekora imza attığı öğrenildi. Avrupa Komisyonu’nun 10 Ocak 2022 tarihli AB- ABD Gaz İhracatı Raporu’na göre AB’nin enerji arzını çeşitlendirmek ve bu durumu daha güvenilir hale getirmek adına Amerika’dan giderek daha fazla oranlarda sıvılaştırılmış doğal gaz ithal ettiği kayda geçti. Yayınlanan raporda şu ifadeler yer aldı: “2021 yılında Avrupa Birliği’ne yapılan sıvılaştırılmış doğal gaz ihracatının en yüksek hacmi kaydettiği ve tahmini değerin 12 milyar euro ile 22 milyar metreküpe ulaşmış olduğunu gösteriyor.”

DOĞALGAZDA PAZAR TAHMİNLERİ

Avrupa Birliği’nin raporunda yer alan bilgilere göre küresel sıvılaştırılmış doğalgaz piyasasının git gide daha rekabetçi bir hale dönüştüğü vurgulandı. Uluslararası Enerji Ajansı’nın pazara ilişkin gelecek tahminlerine göre Avrupa ülkelerine ithal edilecek olan sıvılaştırılmış doğalgazın 2040 senesine kadar 2016 senesinde gözlenen seviyelere kıyas ile yüzde 20 oranında artması beklendiği bilgisi kaydedildi. Ayrıca raporda Amerika Birleşik Devletleri’nin dünya ülkeleri arasında en büyük gaz üreticisi olduğu, Avrupa Birliği’nin ise Amerika Birleşik Devletleri’nin ardından gelen dünyanın en büyük tüketicisi olduğu bilgisine dikkat çekildi.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.