Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu S&P’den Türkiye Açıklaması!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, olası ABD yatırımlarının Türk bankacılık sektörünü olumsuz etkilemesi durumunda mevcut kredi notunun düşürülebileceğini açıkladı.

0
100
S&P Kredi Notu Değerlendirme Kuruluşu
S&P Kredi Notu Değerlendirme Kuruluşu

Türkiye’nin uluslararası alanda kredi değerlendirme puanlarını etkileyecek kritik açıklamalar yapılmaya devam ediliyor. Özellikle son dönemde gündeme gelen ABD yaptırımlarının bankacılık sektörünün hedef alması halinde ülkenin kredi notunun düşürülebileceği konuşuluyor. Bu noktada uluslararası kredi değerlendirme kuruluşu S&P, olası bir yaptırım halinde bankacılık sektörünün olumsuz etkileyeceğini göz önünde bulundurarak Türkiye’nin kredi notunu yeniden değerlendirmeye alabileceklerini açıkladı. Türkiye’nin ülke kredi notu analisti Maxim Rybnikov, “Amerikan yaptırımlarının ılımlı olması ve bankaların olumsuz etkilememesi durumunda ülke kredi notunun değişmesi pek olası değil.” açıklamalarında bulundu.

S&P kuruluşu, mevcut durumda Türkiye’nin B+ kredi notu ve durağan görünümle derecelendiriyor fakat Fitch’in geçtiğimiz Cuma günü Türkiye’nin kredi notunu düşürmesi ile yakından daha fazla not indiriminin olup olmayacağına dair soru işaretlerinin ortaya çıkmasına neden oldu. Dünyanın önde gelen üç kredi derecelendirme kuruluşu olan S&P, Moody’s ve Fitch Türkiye’yi yatırım yapılabilir seviyenin altında derecelendirmesiyle dikkat çekiyor.

Kredi Notunun Değişmesi Mümkün Mü?

Türkiye’nin ülke kredi notu analisti olan Maxim Rybnikov, gündemde olan kredi notu düşürülmesine ilişkin yapmış olduğu açıklamasında “Amerikan yaptırımlarının ılımlı olması ve bankaların olumsuz etkilememesi halinde ülke kredi notunun değişmesi pek olası değil.” ifadelerini kullandı. Rybnikov, Türkiye’nin uluslararası alanda mevcut olan B+ kredi notunda pek çok riskin dikkate alındığını kaydetti. Fakat ABD tarafından gerçekleşmesi gündemde olan yaptırımların bankacılık sistemini hedef alması durumunda ise bankaların vadesi gelen borcunu çevirmek için yabancı sermaye piyasalarında erişime ihtiyacı olmaya devam ettiğini, bu sebeple böyle bir durumun ülke notunu da olumsuz etkileyebileceğini sözlerine ilave etti.

Rybnikov açıklamalarında ayrıca IMF anlaşmasının politik açıdan zor olabileceğine de değindi. Bununla birlikte sermaye kontrollerinin de kesinlikle zarar verici boyutlara ulaşabileceğine dikkat çeken Türkiye’nin kredi notu analisti Maxim Rybnikov, Türkiye ekonomisinin tarihsel olarak yabancı sermaye akışlarına bel bağladığını hatırlattı. Bu kapsamda sermaye kontrollerinin gelmesi durumunda bu büyüme modelinin sonlanacağını aktardı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanının görevden alınması konusunda da açıklamalarda bulunan Maxim Rybnikov, son yıllarda Merkez Bankası’nın imkan ve kabiliyetlerine zarar veren siyasi baskıların gündeme getirildiğini belirtti.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here