Gündem

Üniversite Öğrencileri Dikkat! Hayatınızı Riske Atmayın: Türkiye’de En Çok Para Kazandıran Meslekler Belli Oldu!

Üniversite sınavına girecek olan gençler ileriye dönük hayatında planlama aşamasında olanlara en çok para kazandıran meslekleri sıraladık. Sektör olarak daha yüksek gelir elde etmeyi sağlayacak olan Türkiye’de rağbet gören çalışma koşulları yüksek olan sektörler ile bu yıla damgasını vuran iş alanları hangileri oldu?

Türkiye’de En Çok Kazandıran Meslekler Hangileridir?

Yapılan araştırmalar Türkiye’de en çok kazanç sağlayan meslekler arasında ilk 3 sırada; uzman doktorlar, avukatlar ve pilotlar yer alıyor. Çalışma şartları, uzmanlık süreçleri ve alınan maaşa dair net bir bilgi elde etmek mümkün. Bu üç meslekten geriye kalan en çok kazandıran meslekler arasında şunlar yer alıyor:

  • Yazılım ve bilgisayar mühendisleri
  • Petrol mühendisleri
  • Noterler
  • IT yöneticileri
  • Dişçiler
  • Profesörler
  • Yatırımcılar
  • Kabin memurları

Doktorluk Mesleği

Türkiye’de en çok kazanç sağlayan meslek grupları arasında ilk sırada yer alan uzman doktorluk. Tıp fakültesi eğitimini tamamlamanın hemen ardından TUS sınavına girerek olunabiliyor. Kişi hem özel sektörde hem de devlet sektöründe çalışabiliyor. Alanına ve uzmanlığa göre alınan maaş değişebiliyor. Uzman doktor en düşük 7 bin TL maaş alıyor. Özel hastanelerde çalıştığında bu rakam yükselebiliyor.

Avukatlık Mesleği

En çok para kazandıran meslekler arasında 2.sırada yer alan Avukatlık. Hukuk fakültesi eğitimi alındıktan sonra 1 yıllık staj sonrasında avukatlık ruhsatı alan kişiler tarafından yapılıyor. Özel sektörde ya da kişisel bürolar açarak hizmet verilebilir. Kamuda çalışıldığında elde edilecek avukatlık ücreti 4.000 TL’den başlıyor. Özel sektörde ya da büro açılan yere göre 4.000 TL’den başlayan bu tutar 50.000 TL’ye kadar devam edebiliyor.

Pilotluk Mesleği

En çok kazanç sağlamayı destekleyecek 3.meslek grubu pilotluk. Bir ayda 14 gün çalışan pilotların aylık en düşük maaş tutarı 20.000 TL olduğu biliniyor. Pilotaj bölümü ya da özel pilotluk eğitimi aldıktan sonra mesleğe başlanabilir. Türk hava yolları bu anlamda pilotluk eğitimleri verebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.