Ekonomi

Ünlü Alman bankasından kritik enflasyon yorumu geldi: Aralık ayında yeni atak bekleniyor

Almanya Merkez Bankası başkanı tarafından dünyadaki ekonomik kriz ve enflasyon sürecine yönelik kritik bir yorum geldi başkan Joachim Nagel’e göre fiyat artışları gittikçe hızlanacak ve önüne geçilemeyecek. Hedefte enflasyonun %10’un üzerine çıkma ihtimali konuşuluyor.

ALMANYA MERKEZ BANKASI BAŞKANINDAN ENFLASYON YORUMU

Başkan Nagel, yüksek enflasyona ilişkin ekonomik resesyon ve Avrupa Merkez Bankası faiz artırımının etkilerine değerlendirdi. Yapmış olduğu açıklamada özellikle Avrupa Merkez Bankasının yönetim konseyine yönelik 8 Eylül’de karara varmış olduğu politika faizine değindi. 3 farklı temel üzerinden 75 baz puan artırma yönelik yapılan bu adıma işaret ederek:

“Enflasyon bu süreçte aynı kalırsa daha net adımlar takip edilmelidir” uyarısında bulundu. Nagel: “Enflasyon kontrol altına alınabilir ancak düşük büyüme oranları ve resesyonda gözardı edilmemelidir” diyerek ekledi.

“ARALIK AYINDA %10’NUN ÜZERİNE ÇIKABİLİR!”

Nagel: “Küresel çaplı resesyon tehlikesi ancak istikrarlı fiyatlar benimsenerek mümkün olabilir. Orta vade ya da uzun vadede büyümek için Euro bölgesine yönelik bir ekonomik standart belirleyebilmek oldukça önemli gözüküyor. Şu an durgun bir dönem gibi gözüküyor ekonomik üretim de yaşanacak düşüş şiddetli gibi görünmüyor” dedi.

Öte yandan yıllık enflasyon farkına bakıldığında: “Aralıkta %10’un üzerine çıkabilir” diyerek ekleyen Nagel, 2023 yılındaki enflasyonunun bir miktar zayıflayabileceğini ve %6’nın aşağısına gerileyebileceğini” ifade etti.

AVRUPA MERKEZ BANKASININ ALDIĞI SON KARAR NE OLDU?

Avrupa Merkez Bankası 8 Eylül tarihinde almış olduğu karar ile 3 farklı politika üzerinden faiz artırımına gitmişti. Banka tarafından refinansman faizi %1,25, mevduat faizi ise 0,75’e ulaşmıştı. Sonuç olarak 1999 yılından bu yana en yüksek faiz artış oranlarına ulaşılmış olundu. Merkez Bankası tarafından alınacak her türlü sıkılaştırma politikası Euro bölgelerinde ekonomik olarak büyümeyi de dolaylı yoldan yavaşlattı. Bu süreçte özellikle İtalya ve Yunanistan gibi ülkelerin ağır borçlarından kaynaklı olarak maliyetlerinin daha da artmasından dolayı endişe duyuluyor.

EURO BÖLGELERİNDE DURUM DAHA DA KRİTİK!

Euro bölgelerinde durum daha kritik gözüküyor. Ağustos ayı yıllık enflasyon oranı enerji fiyatlarındaki artış %9,1’e kadar ulaşmış durumda. Avrupa Merkez Bankasının hedefi %2 iken bu hedefin yaklaşık 4 katı fazla oluşu da dikkatleri çekti Rusya ve Ukrayna savaşı sürecinde enerji kaynaklarına yönelik baskı devam ederken Alman hükümeti kış dönemine yönelik farklı politikalar alarak süreci daha kontrollü şekilde yürütmeyi çabalıyor. Enerji maliyetleri fiyatları arttırırken hem konutlarda hem de şirketlerde oluşan baskı daha da yükselebiliyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.