Para Piyasaları

Ünlü analistten hem endişelendiren hem de umutlandıran tahmin: 2008’den kötüsü geliyor, yeni rekorlar yolda!

Küresel finans piyasalarında 2022 genelinde hızla yükselen enflasyon, tüm dünyada ekonomik darboğaz yaşanmasına neden oldu. Yaşanan ekonomik darboğaz ile birlikte hayat pahalılığı hızla arttı ve insanlar, piyasalarda yaşanan dalgalanmalardan etkilenmemek adına yatırımlarını şekillendirmeye çalıştı. Bu noktada hükümetler ve merkez bankaları da finans piyasalarında görülen dalgalanmaları engellemek için adımlarını hızlandırdı. 2022 yılında görülen ekonomik gelişmeler, akıllara 2008 krizini getirdi. Ancak Bloomberg analisti Mike McGlone, yükselen faiz oranlarından dolayı 2008’de yaşanan piyasa çöküşünden daha kötüsünün yaşanabileceğini öne sürdü.

Bitcoin’in enflasyona karşı bir korunma aracı olup olmadığına ilişkin uzun süredir tartışmalar gündeme geliyor. Bu kapsamda, son aylarda yükselen enflasyona karşı merkez bankalarının faiz artırma parasal sıkılaştırma adımları atması ise hisse senedi piyasaları ve kripto paralar gibi riskli varlıklarda baskılayıcı bir etki gösteriyor. Bu nedenle de enflasyonun düşüşe geçmeye başlaması ve parasal sıkılaştırma adımlarının gevşemesi durumunda Bitcoin ve kripto paraların yeniden yükselişe geçebileceği düşünülüyor. Bu isimlerden biri olan McGlone ise 2008’den daha kötü bir çöküşün yaşanacağını ancak Bitcoin (BTC) ve Ethereum’un (ETH) tüm zamanların en yüksek seviyelere çıkacağını savunuyor.

2025’E KADAR YENİ REKORLAR BEKLİYOR

Kripto para piyasalarının da yakından takip ettiği bir isim olan Bloomberg emtia analisti Mike McGlone, Kitco News’e finans piyasalarındaki gelişmeler hakkında yorumlarda bulundu. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararlarından “Fed Balyozu” olarak söz eden McGlone, bu balyozun 2008’den daha kötü bir çöküşe neden olacağını ancak bunun sonucunda Bitcoin (BTC) ve Ethereum’un (ETH) da 2025 yılına kadar tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıkacağını iddia etti. McGlone, Fed’in pandemi döneminde tepki olarak “piyasaya çok fazla likidite” enjekte ettiğini belirtti ve bu şekilde Fed’in, riskli varlıkların değer kazanmasına neden olduğunu öne sürdü.

“KRİPTOLAR BU YARIŞIN EN HIZLI ATLARI”

 

Fed’in 2007 yılında uyguladığı parasal gevşeme politikasının büyük oranda likidite sağladığını ifade eden McGlone, “Artık bunu yapamazlar” dedi ve Büyük Finansal Kriz’den daha büyüğünü beklediğini aktardı. Ünlü emtia analisti, önemli bir düzeltme ile karşılaştıktan sonra Bitcoin ve Ethereum benimsenmesinin artacağını ve bu artışla birlikte kripto paralarda yeni zirvelerin geleceğini öne sürdü. Açıklamasında “Kriptolar bu yarışın en hızlı atları” ifadelerini kullanan McGlone, geleceğe bakıldığında bu varlıkların değer kazanmaya devam edeceğini ancak şimdilik diğer her şeyde olduğu gibi bu varlıklarda da ibrenin aşağı yönde olduğunu savundu.

KRİPTOLARDA FED ETKİSİ

Fed, Ocak ayında, Aralık 2021’deki FOMC toplantısının tutanaklarını yayınlamıştı. Söz konusu tutanaklarda, Fed’in 2022 boyunca enflasyonla mücadele kapsamında faiz artırımlarına giderek parasal sıkılaştırma uygulayacağının net mesajları yer alıyordu. Bu nedenle tutanakların yayınlanmasıyla birlikte Bitcoin ve kripto paralar üzerinde bir baskı oluştu ve Fed’in tutanaklarda belirtildiği gibi 2022 yılında harekete geçmesi baskıları artırdı.

Gazetebanka yatırım tavsiyesi vermez. Haberin kaynağı uzman ekonomist yorumlarıdır.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.