Para Piyasaları

Ünlü kripto analistinden sert tahmin! “Ralli öncesinde bu seviyeleri bekliyorum!”

Kripto para piyasalarının gündeminde, Eylül ayının gelişiyle birlikte kritik veriler yer almaya başladı. Piyasalarda Bitcoin (BTC) öncülüğünde bir konsolidasyon döneminin ağır bastığı görülürken, kripto paraların Eylül ayında açıklanacak olan kritik verilere odaklandığı görülüyor. ABD’de Ağustos ayı enflasyon verileri 13 Eylül tarihinde açıklanacak. Yükselen enflasyonla parasal sıkılaştırma hamleleriyle mücadele eden ABD Merkez Bankası (Fed) da 22 Eylül tarihinde FOMC toplantısı sonrasında faiz kararını açıklayacak.

Kripto para piyasaları, küresel finans piyasalarında da etkisinin olması beklenen veriler öncesinde çift yönlü fiyat hareketlerine sahne olurken, piyasaların en ünlü analistlerinden biri olan Nicholas Merten, önümüzdeki günlerde Bitcoin’i olumsuz senaryoların beklendiğini öne sürdü. Ünlü analiste göre Bitcoin, ilerleyen günlerde yoğun satış baskısıyla karşılaşabilir.

ÜNLÜ ANALİSTTEN KORKUTAN TAHMİN

DataDash kanalının sunucusu olan ve kripto para piyasalarında da fazlasıyla popüler bir analist haline gelen Nicholas Merten, Youtube üzerinden 515 bin abonesine yönelik yeni analiz ve tahmin videosunu paylaştı. Kripto para piyasaları adına genel değerlendirmelerde bulunan Merten, lider kripto para birimi Bitcoin’i ele aldı ve Bitcoin’in ilerleyen günlerde satış baskısıyla karşılaşabileceğini ifade etti. Ünlü analiste göre Bitcoin, bu olası satış baskısının ardından 12 bin dolar ile 14 bin dolar seviyesine gerileyebilir.

“RALLİ ÖNCESİ SON DÜŞÜŞ SENARYOSU”

Ünlü analist Nicholas Merten, Bitcoin’de satış baskısı sonrası görülmesini beklediği düşüşlere ilişkin olarak yaptığı açıklamada “Fiyatlarda son bir düşüş daha yaşayacağız. Bitcoin için 12 bin dolar ile 14 bin dolar seviyeleri civarında daha sağlam bir temel oluşturabilecek miyiz? Bunun olabileceğini düşünmek bu kadar çılgınca mı?” sözlerini dile getirdi. Analiste göre satış baskısı sonrası gelecek olan 12 bin dolar ile 14 bin dolar seviyelerindeki fiyat, Bitcoin için daha sağlam bir lokal dip noktası oluşturabilir. Ayrıca Merten, bu olası düşüşün, ralli öncesindeki “son düşüş” olacağına da inanıyor.

BITCOIN NUPL METRİĞİ NE ANLATIYOR?

Merten, son videosunda Bitcoin adına fikirlerini dile getirirken, Bitcoin holder’larının kâr ya da zarar durumunda olup olmadıklarını gösteren, zincir üstü bir metrik olan Net Gerçekleşmemiş Kâr ve Zarar (NUPL) metriğini ele aldı. NUPL metriği 0 seviyesinin üzerinde olduğunda kârda olan yatırımcı sayısının daha fazla olduğu anlaşılıyor. Seviye 0’ı altında ise zarar edenlerin daha fazla olduğu anlaşılıyor. NUPL metriğini değerlendiren Merten, Bitcoin’in yaşanan düşüş trendinin sona erdiğini varsaymak için “yeterince” negatif bölgede kalmadığını öne sürdü. Merten’e göre Bitcoin, düşüşlerini sonlandırmak için NUPL metriğinde bir süre daha negatif bölgede kalmalı.

ANALİST FED KARARLARINI DEĞERLENDİRDİ

Nicholas Merten, yapmış olduğu açıklamalarda ayrıca Fed’in geçmişte olduğu gibi herhangi bir zamanda niceliksel genişlemeye dönüş yapacağından şüphe duyduğunu da ifade etti. Merten açıklamasında “Bitcoin’in borsalarda likit olarak alınıp satıldığı 10 ile 12 yılın tamamında, hisse senetlerinde hiçbir zaman tam yüzde 50’lik resesyon veya neredeyse depresyona yol açan bir düzeltme ve ayı piyasası yaşanmadı. Hisse senetlerinde işlerin kötüye gittiği durumlarda yüzde 20 ile yüzde 30 arasında yaşanan resesyonda, Fed’in anında kurtarmaya geldiğini ve günü tipik kurtardığı yüzde 20 ayı piyasalarını yaşadık. Ancak Fed enflasyonu düşürmedikçe daha önce yaptıklarını yapamaz” dedi.

Gazetebanka yatırım tavsiyesi vermez. Haberin kaynağı ekonomist yorumlarıdır.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.