Ekonomi

Ünlü stratejist korkutan petrol fiyatı tahminini paylaştı: 2023 yılında bu seviyeye geleceğini düşünüyoruz…

Küresel ekonomi piyasalarında sert dalgalanmalar yaşanmaya devam ediyor. Piyasalarda şimdi gözler ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Eylül ayında vereceği faiz kararına çevrilmiş durumda. Bilindiği üzere Fed Başkanı Jerome Powell, daha önce yapmış olduğu açıklamasında Fed’in faiz kararlarında temel etkenlerin enflasyon ve ABD tarım dışı istihdam verileri olduğunu belirtmişti. Geçtiğimiz ay enflasyon verileri beklenenin altında geldi ancak Ağustos’ta enflasyon oranları beklentilerin üzerine çıktı. Bununla birlikte Fed’in agresif faiz artışlarına devam edeceği beklentileri güçlendi ve bu da küresel piyasalarda petrol fiyatlarına yansımaya başladı.

Petrol fiyatlarında geçtiğimiz dönemlerde yaşanan düşüşler, Temmuz’da ABD enflasyon verilerinin yıllık bazda beklentilerin altında kalmasını sağlamıştı. Buna rağmen bir sonraki ayda enflasyon verileri beklentilerin üzerinde geldi. Gözler Fed’in Eylül ayı faiz kararına çevrilirken, petrol fiyatlarında görülen baskı ile Brent petrol varil fiyatı 90 dolar seviyesinde dengelendi. Geçtiğimiz hafta 88 dolara kadar gerileyen ve ardından gelen yükselişlerle yeniden 90 dolar üzerinde denge buluna petrol adına ünlü analistten ve ABD kurumundan tahminler geldi. İşte detaylar…

PETROL FİYATLARI YÜKSELECEK Mİ?

ABD Enerji Bilgi İdaresi (EIA), küresel piyasalarda Brent ham petrol fiyatları için 2022 tahminlerini aşağı yönlü revize etti. Son dönemlerde petrol fiyatları, Fed’in faiz artışında şahin duruşunu sürdüreceği beklentilerine ek olarak ortaya çıkan resesyon endişeleri ve Çin’de devam eden kapanmalarla birlikte düşüşe geçmişti. Brent petrol varil fiyatı, gelişmelere bağlı olarak gelen düşüşlerin ardından 88 dolar seviyesine kadar düşmüştü ancak tahminlerde daha üst seviyeler gündeme geldi. Öte yandan EIA her ne kadar 2022 için petrol fiyatı tahminlerini aşağı yönlü revize etmiş olsa da ünlü stratejist, petrol fiyatı tahminlerinde EIA’dan ayrık olarak yukarı yönlü öngörüde bulundu.

EIA TAHMİNLERİNİ AŞAĞI YÖNLÜ GÜNCELLEDİ

EIA, Brent ham petrol fiyatlarını 2022 yılı için aşağı yönlü güncelledi ve kurum, bu yıl varil başına Brent petrol için 104 dolar, 2023 yılında ise 96 dolar tahmininde bulundu. Kurum söz konusu petrol fiyatı tahminlerini paylaştığı sırada Brent petrol varil fiyatı küresel piyasalarda 92 dolar seviyesinde işlem görüyordu. EIA tarafından gelen açıklama ve tahminlerin ardından petrol fiyatlarına ilişkin bir tahmin de Emtia ve Para Stratejisti Wayne Gordon’dan geldi. Gordon ise 2023 yılına ilişkin olarak EIA’dan farklı şekilde, yukarı yönlü tahminlerde bulundu.

WAYNE GORDON PETROL TAHMİNLERİNİ AÇIKLADI

Bloomberg yayınına katılan ve petrol fiyatlarına ilişkin tahminlerini de burada paylaşan Gordon, söz konusu fiyatların Rusya’nın piyasaya biraz daha fazla petrol ihraç etmesinden dolayı baskılandığını belirtti ve Çin’in petrol talebinin zayıf kaldığını, bunun nedeninin ise Asya’daki toparlanmaların şu ana kadar beklentileri karşılamamış olması olduğunu ifade etti. Gordon konuya ilişkin açıklamasında, “Önümüzdeki yılın ilk yarısına geldiğimizde petrol fiyatlarının 125 dolar seviyelerine geri döneceğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı. Rusya’nın Ukrayna’ya savaş ilan ettiği dönemde Brent petrol varil fiyatının 120 doları aşmasını takiben yurtiçinde motorin litre fiyatı da 30 TL’ye ulaşmıştı.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.