Ekonomi

Uzmanı açıkladı: Asgari ücret 7.500 TL’yi görebilir! 2023 Emekli, memur ve asgari ücretli maaş zammı ne kadar olacak?

Milyonların gözü kulağı memur ve emekliler için yeni yılı zammının ne kadar olacağında. Fakat öte yandan asgari ücretlilere yönelik de 2023 yılında yeni bir iyileştirme yapılması düşünülüyor. Ek zam olarak adlandırılan bu yeni düzenleme sonrası 2023 yılı asgari ücret tutarı ne kadar olacak?

TCMB ANKET SONUÇLARI AÇIKLANDI!

Geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası’nın Piyasa Katılımcıları Anket sonucu açıklandı. Anket sonuçlarında TÜFE beklentisi %67.73 olarak tespit edildi. Burada önemli olan ise 2022 yılının ikinci yarısındaki enflasyon beklentisi oldu. Bu beklenti rakamına göre memur ve emeklilerin Ocak zammı netleşecek. 2022’nin ikinci yarısındaki enflasyon beklentisi %17,183 olarak tahmin edildi.

2023 SSK VE BAĞKUR EMEKLİ AYLIĞI NE KADAR ARTACAK?

Türkiye Merkez Bankasının açıkladığı bu rakamlar doğrultusunda SSK ve Bağ-kur emeklileri için Ocak ayında %17,83 zam uygulanacak. Memur ve memur emeklileri için bu durum %8’lik artışla beraber yüzde 18.93’ü bulacak. Ancak bu rakamlar tahmini. Kesin rakamlar Ocak ayında net olarak belirginleşecek. Süreçte ek iyileştirmeler yapılarak farklı uygulamalarda denenecek.

EMEKLİ TABAN AYLIĞI NE KADAR OLACAK?

2022 yılı içerisinde Ocak ayında 1.500 ile 2.500 TL olan emekli maaşı taban fiyatı Temmuz ayında 3.500 TL’ye çıkarıldı. Memurların ve emeklilerin toplu sözleşme artışı ocakta 2,5 puan ilave yapıldı. 2023’te bunun daha da iyileştirilmesi bekleniyor. En azından emeklilerin taban aylıklarında bir artış yapılması ihtimali üzerinde duruluyor. Hedefte bulunan rakam ise 4.500 TL olarak düşünülüyor.

EN DÜŞÜK VE EN YÜKSEK MEMUR VE EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Memur ve memur emeklileri toplu sözleşme zammı ilave bir eklenti ile yükselme beklentisi içerisine girildi. %8’lik toplu sözleşme artışı Ocak ayında olduğu gibi 2,5 puan daha arttırılırsa %10.5’e ulaşacak. Bu durumda anket sonuçlarında ulaşılan rakam %21.68’i bulacak.

Memurlar ve memur emeklileri 6 aylık enflasyon farkı ile toplu sözleşme oranı dikkate alınarak yeni yılda zamlı rakamları hesabında bulabilecek. Buna göre tahminler doğru bir şekilde gerçekleşirse en düşük emekli maaşı 6 bin 78 TL’den 6 bin 990 TL’ye yükselecek. En düşük memur maaşı ise 9 bin 105 TL’den 10 bin 470 TL’ye yükselecek.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.