Gündem

Uzmanlar araç alacakları uyardı! Yıl sonu ÖTV beklentisi tersine dönebilir: ÖTV altında kalan işte o iki marka…

Geçtiğimiz ay uygulanmaya başlanan 6 ay ve 6 bin kilometre kısıtlaması ile beraber fiyatlarda düşüş beklentisi oluştu. Onlarca araca daha kolay erişilmesi beklenirken bu durum Ağustos ayında %20’ye yakın daralmaya yol açtı.

Fiyatlardaki artışla beraber iki farklı model haricinde araçların %80 ÖTV dilimine girmesi de beklentiyi daha da yükseltti. Vergiler yükseliyor ve satışlar düşüyor. Böyle bir ortamda ÖTV gelir mi sorusu sektör temsilcileri tarafından da merak ediliyor.

ÖTV ALTINDA KALAN İKİ MARKA HANGİSİ OLDU?

Yılbaşından bu yana yaşanan döviz kurundaki hareketlilik piyasalardaki otomobil satışlarını olumsuz olarak etkiledi. Tüm sıfır otomobiller %80’lik ÖTV dilimine geçti. Bazı araçlar bu dilimin dışında kaldı. En ucuz otomobil 400 bin TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. ÖTV uygulamasının altında kalan markalardan birisi Fiat Egea oldu. 2 farklı modeli %80 ÖTV oranının altında piyasalarda satışa sunuldu. Bir diğer marka ise Hyundai İ10 oldu.

YIL SONU ÖTV İNDİRİMİ GEÇERLİ OLUR MU?

Ocak ve Eylül ayı döneminde 0 kilometre araç fiyatları %50’ye yakın arttı. Neredeyse tüm araçlarda oluşan %80 üzerindeki bu fiyatlama ÖTV güncellemesi beklentisini oluşturdu. Pek çok kişinin yıl sonunda beklediği ÖTV indirimi arzda problemler devam ettiği müddetçe beklendiği gibi satışları daha da canlandıracak bir seviye sunmayacak. Eğer beklendiği gibi bir indirim söz konusu olursa araç başına alınan ÖTV geliri de düşmüş olacak. Pazarın büyümesine bağlı olarak toplam ÖTV geliri ise artacak ve kısa vadede istenen sonuçları vermeyecek.

BEKLENTİ TERSİNE DÖNEBİLİR!

Pek çok sektör temsilcisine göre ÖTV indiriminin aksine bu süreç devam ederse ÖTV artırımının yapılabileceğini öngörülüyor. Bütçe hedefleri, arzda sıkıntı, piyasalarda daralmayı beraberinde getirebilecek. Bütçe hedeflerini tutturabilmek için ÖTV zammı uygulanabilecek.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.