Gündem

Uzun Süredir Beklenen Haber Sonunda Geldi: Emekli ve Memur Temmuz Zammı Netleşiyor!

Emekli ve memurlara yönelik yılda iki kere uygulanan zam yıl içi enflasyon oranına göre belirleniyor. Yılın ikinci zam uygulaması Temmuz ayında gerçekleşecek. SSK ve Bağ-kur emeklileri süreçte alacakları zamlı oranları merak etmeye başladı. 4 aylık enflasyon verisi üzerinden yapılan hesaplamalar ortaya çıkarıldı. Şu anda SSK ve Bağkur emeklisi net olarak %31,71 oranı üzerinden Temmuz ayı maaş zammını alacak. Süreçte kesin sonuçlara ulaşabilmek için Mayıs ve Haziran ayı enflasyon oranlarının açıklanması bekleniyor.

Yılın İkinci Zammı Ne Zaman Açıklanacak?

Temmuz ayında yapılacak ikinci zam ilk 6 ayın enflasyon verisi üzerinden hesaplanarak vatandaşlara sunulacak. Haziran ayının 3’ünde açıklanacak olan Mayıs ayı enflasyonunda çıkacak rakamlar merak ediliyor. Haziran ayı enflasyon rakamları açıklandıktan hemen sonra Temmuz ayına yönelik oluşacak net rakamlar ortaya çıkmış olacak.

Temmuz Emekli Zammı %40’ı Bulacak!

Şu anda Ocak ve Nisan ayına yönelik enflasyon rakamları netleşmiş durumda. Buna göre SSK ve Bağ-kur emeklileri %31,71 oranında zam alabiliyor. Henüz Mayıs ve Haziran ayı enflasyon verileri açıklanmış değil. Bu veriler eklendikten sonra tahminen %40’a yakın zamma ulaşılması bekleniyor.

Memur ve Memur Emeklisi Ne Kadar Alacak?

Öte yandan memur ve memur emeklileri için de yeni toplu sözleşme zammına ilave enflasyon tutarı eklenecek. 4 aylık süreçte memur ve memur emeklisi enflasyon farkı %24.21 olarak hesaplandı. toplu sözleşme zammı eklendiği halde şu anda zam oranı %31’i aşmış durumda. Süreçte net rakamlar verebilmek için Mayıs ve Haziran ayına yönelik enflasyon verileri merak ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.