Gündem

Uzun Süredir İş Arayanlar Esnaflar, Kadın Ve Öğrenciler İçin Geri Ödemesiz Yardım Fırsatı! PTT’ye Başvuran Hasta Yakınlarının Hesabına 1798 TL Yatırılacak!

Sosyal devlet anlayışı ile zor durumda olan, herhangi bir işte çalışmayan öğrenci, ev hanımı ve işsizlere yönelik destekler sürüyor. Gerekli şartlar karşılandığında PTT şubeleri aracılığı ile yapılan devlet yardımından yararlanılabilir.

Sosyal Destek Kapsamı Nedir?

Bakmakla yükümlü olduğu bakıma muhtaç yaşlısı bulunanlar hasta bakım yardımından yararlanabilecek. 65 yaş üstü yaşlılara özel olarak yaşlılık aylığı devlet tarafından hesaplara yatırılacak. Çalışan ya da çalışmayan esnaf, işçi ya da ev hanımı fark etmeksizin devlet tarafından dar gelirli ailelere sunulan yardım tutarı Kaymakamlıklar aracılığı ile talep edilebilecek. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yapılan müracaat doğrultusunda destek tutarı anında hesaplara yatırılacak.

65 YAŞ Aylığı Ne Kadar Oldu?

Devlet tarafından sunulan belirli kurumlar aracılığı ile başvurulabilen destekler e-devlet platformu üzerinden başvurularla tamamlanabilecek. Kendine bakmakta zorluk çeken 65 yaş üstü yaşlılara yönelik yardım hesaplara yatırılmaya başlanıyor. Yaşlılık aylığı kapsamında 828 TL PTT şubelerinden çekilebilecek.

Engelli Destek Yardımı Ne Kadar Oldu?

Devlet engelli vatandaşları unutmadı. Aylık olarak düzenli para yardımı engellilik oranına göre hesaplara yatırılıyor. Kişinin %40 ile %69 arasında engeli bulunuyorsa 662 TL. %70 ve üzeri engeli bulunuyorsa 922 TL tutarından yararlanabiliyor. PTT şubelerine yapılacak başvuru ile talep edilecek tutar anında hesaba aktarılacak.

Hasta Yakınları Ne Kadar Alacak?

Uzun bir süredir engelli ve yaşlı yakınlarına yönelik ödenen 1.657 TL tutarındaki yardım 2022 yılında 1.798 TL’ye yükseltildi. PTT şubeleri aracılığı ile talep edilerek bakıma muhtaç olan kişilere bakan hasta yakınları bu miktarda alabilecek. Bunun için kimlik kartını göstermek yeterli olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.