Gündem

Uzun süredir iş arayanlara müjde! Yeni mezunlara iş desteği KOSGEB’den geldi: İstihdam paketinde 75 bin mezun hedefleniyor!

KOSGEB devlet destekli istihdam projesi kapsamında yeni mezun olmuş olan halihazırda bir ticaret sektöründe faaliyette bulunan işletmelere yönelik hibe destek projesini açıkladı. 500 bin TL’ye kadar program kapsamında kredi talep edilebilecek. Projenin detaylarında 75 bin farklı mezunun çalışabileceği iş alanları detayları ile açıklandı.

KOSGEB 75 Bin Mezuna Yeni İş Fırsatı Sundu!

KOSGEB devlet destekli projesinde küçük ve orta rta işletmelere destek programı kapsamında bir yenilik başlatıyor. KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt tarafından açıklanan destek projesinin detayları onlarca gence yeni bir iş imkanı sunacak. İşverenlere yönelik işletmelerin kalkınabilmesi için sunulacak. 100 bin TL değerindeki kredi desteği 1 yıl boyunca meslek lisesi ya da üniversite mezunu genci çalıştırıp onlara 12 aylık iş garantisi verdiğinde talep edilebilecek.

Hangi Sektörler Başvurabilir?

İstihdam sağlanacak sektörler arasında; toptan ve perakende ticaret kuruluşları başta olmak üzere imalat faaliyetlerinde bulunan işletmeler, teknolojik çalışma faaliyetlerinde bulunan işletmeler kapsama dahil edilecek.

KOSGEB Desteği Şartları Nelerdir?

Gençlere yönelik olarak sunulan istihdam desteği içerisinde kapsamdaki faydadan yararlanmak isteyenlerin belirli şartları taşıması gerekiyor.

  • 3 yıl içerisinde 6 aydan fazla sigorta girişi olmalıdır.
  • Çalıştırılma yaşı 16 ve 40 arasında bulunan gençler değerlendirilecek.
  • İşe alım süreci başlatıldığı anda KOSGEB tarafında ilk taksit gencin hesabına yatırılıyor.
  • Çalışılan yerde 6 aylık sigortalılık döneminin doldurulması şarttır.
  • Bir diğer taksit 6 ay tamamlandıktan sonra yatırılmaya başlanıyor.
  • Mikro işletmelerde iki, Makro işletmelerde ise beş kişiye kadar destek sunuluyor.

KOSGEB Desteği Başvuru Evrakları

KOSGEB 75 bin kişilik istihdam destek projesine 10 bin farklı işletme başvuruda bulundu. KOSGEB’in internet sitesi üzerinden başvuruda bulunmak isteyenler gerekli yönlendirmeleri takip ederek e-devlet sistemi üzerinden kayıt olabilecek. Herhangi bir şekilde kayıt sırasında evrak istenmiyor.

Kişinin işletmesinde işçi çalıştıracağını dair taahhüt vermesi yeterli oluyor. Sigortalı girişi yapıldığında takip ediliyor. Sunulan IBAN numarası üzerinden çalıştırılma ücreti yatırılıyor. Daha önce başvuruda bulunmuş olan Kobiler 3. faz döneminde sunulan bu fırsattan da yararlanabilecek

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.