2021 Yeni Yasaya Göre Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir? BAĞKUR, SGK Malulen Emeklilik İçin Yüzde Kaç Rapor İsteniyor, Hangi Hastalıkları Kapsıyor?

2021 Yeni Yasaya Göre Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir? BAĞKUR, SGK Malulen Emeklilik İçin Yüzde Kaç Rapor İsteniyor, Hangi Hastalıkları Kapsıyor?

Malulen emeklilik şartları nelerdir? Kimler malulen emekli olabilir? Malulen emeklilik hangi hastalıkları kapsıyor. Malulen emeklilik hakkında merak ettikleriniz video haberimizde yer alıyor. İşte detaylar...

MALULEN EMEKLİLİK ŞARTLARI NELERDİR?

1-) Sigortalı kişinin iş kazası, meslek hastalıkları ya da malulen emeklilik kapsamı içerisine giren diğer hastalıklardan birine sahip olması nedeniyle malul olması,

2-) Sigortalı kişinin kapsamına bakılmadan en az 10 yıldan beri sigortasının bulunması ve 1800 günlük prim ödemesinin bulunması,

3-) Kişinin sigortalı olarak çalışmaya başladıktan sonra `’lık bir iş gücü kaybının ortaya çıkması,

4-) Sigortalı kişinin malullük nedeniyle 4-a kapsamında çalışıyor ise işten ayrılması, 4-b kapsamında çalışıyor ise iş yerini kapatmasıyla birlikte prim borcunun bulunmaması ve 4-c kapsamında çalışıyor ise görevinden ayrılması gerekmektedir.

MALULEN EMEKLİLİK HANGİ HASTALIKLARI KAPSIYOR?

1-) Eski yönetmeliğe göre sadece böbrek ve karaciğer nakli olan hastalar malul sayılıyorken, kalp, akciğer ve bağırsak nakli olan hastalara da maluliyet hakkı getirildi.

2-) Kronik böbrek hastalığı olan vatandaşlar diyalize girmeden de doktor raporuyla maluliyet hakkı kazanabilecekler.

3-) Down sendromu, otizm gibi hastalıklar da listeye eklendi.

4-) Eski yönetmelikte maluliyet şartlarıyla ilgili olarak çok farklı hastalık gruplarını içeren, somut olmayan kriterler, yeni yönetmelikte birçok hastalık için ayrıştırıldı, kriterler somut hale getirildi.

5-) 1 yıllık kontrol muayeneleri kaldırıldı. Sadece yönetmelik 15. maddede belirtilen durumlarda kontrol muayenesi yapılacak.

6-) Kemik iliği nakli hastalarına da maluliyet hakkı getirildi. Ancak kemik iliği nakillerinde 1 yıllık kontrol muayeneleri devam edecek.

7-) Birkaç istisna dışındaki tüm kanser hastalarına 18 ay, lösemi hastalarına 24 ay, bulaşıcılığı yüksek veya tedaviye dirençli olan hastalıklar için 2 yıl süreyle maluliyet hakkı getirildi. Malulen emeklilik hakkı verilenlerin tam listesi makalemizin sonunda bulunmaktadır.

8-) Yatalak, bakıma muhtaç kişiler yeni düzenleme ile malul sayılabilecek.

9-) Yeni düzenleme, eski yönetmeliğe göre malullük başvurusu yapıp reddedilenlere tekrar başvuru yapma hakkı getiriyor.  Malulen emekli olabilmek için kişinin çalışma gücünün veya iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az `’ını veya tamamını kaybettiği sağlık kurulunca raporlanacak. Ayrıca en az 10 yıldan beri sigortalı olup, toplam 1800 gün sigorta primi ödenmiş olma şartı da bulunuyor.

10-) Malulen emekli olabilmek için kemik iliği nakli hariç tüm organ nakilli hastalara koşulsuz maluliyet hakkı veriliyor. Böbrek nakli sonrası uygulanan kontrol muayeneleri ise kaldırıldı. Tüm kanser hastaları tanı aldıktan sonra(Tek doktor tespiti tanı için yeterli olmayabilir patolojik tahliller sonrası bölüm heyetince tanı onaylanmalı) koşulsuz olarak malul kabul edilecek.

11-) Tüm kanser hastaları,Kesin tanı aldıktan sonra koşulsuz olarak 18 ay boyunca malul kabul edildi. Bu hastalara ayrıca tedavi süresince maluliyet hakkı verildi.

12-) Tedavisi olmayan ve kişinin çalışmasına olanak vermeyen genetik hastalıklar maluliyet listesine alındı. Otizm gibi yaygın gelişim bozuklukları malul sayılma kriterlerine eklendi. MS, Parkinson, Alzheimer hastalığı, demans, sara gibi sık ve güncel nörolojik hastalıklar kapsama alındı.

13-) Şeker hastalığına ilişkin maluliyet kriterleri genişletildi, en az 3 organının orta ve ileri düzeyde bozulması maluliyet kriteri olarak kabul edildi.

14-) Solunum yetmezliği nedeniyle yardımcı solunum cihazlarını sürekli kullanan hastalar bakıma muhtaç olarak kabul edildi. Tedaviye dirençli ve bulaşıcılığı yüksek olan verem hastalarına 2 yıl süreyle maluliyet hakkı getirildi.

Youtube Kanalı VİDEO

VİDEOYU PAYLAŞ!