Gündem

Windows 11 sürümü yeni güncellemesi ile göz dolduruyor: Yeni sürümde engellilere özel pratik kullanım alanı oluşturuldu!

Uzun süredir beklenen güncelleme sonunda geldi. Microsoft Windows 11 modeli için en büyük güncellemesini duyurdu. 22H2 adı verilen güncelleme ile kademeli olarak onlarca yenilik ve geliştirilmiş güvenlik özelliği piyasaya sunulacak.

Popüler teknoloji firması Microsoft geçtiğimiz yılın Ekim ayında kullanıcılara sunmuş olduğu Windows 11 sürümünde çok sayıda güncellemeye gidiyor. Yeni güncellemenin adı ise Windows 11 22H2 olacak. Türkiye’de 190’dan fazla ülkede aşamalı olarak güncelleme kullanıcılara tanıtılacak.

WİNDOWS 11 YENİ GÜNCELLEMELERİ NELER OLACAK?

Yapılacak güncellemeler arasında blog gönderilerinde yapılacak farklılık dikkati çekiyor. Daha kolay ve güvenilir kullanım fırsatı en iyi oyun deneyimi sunmak üretkenliği arttırmak ve iş yerleri için özel yönetim araçları tasarlamak bu güncellemede ön planda tutuluyor. Özellikle engelli kullanıcıları için daha rahat kullanım deneyimi sunacak bir ortam hazırlanıyor.

ENGELLİ KULLANICILARA ÖZEL ALAN SUNULACAK!

Yenilen Windows 11’in güncel sürümünde engelli kullanıcıları ayrı bir alan açıldı. Canlı altyazı desteği sayesinde engelli kullanıcılar bir şey yazarken ya da dinlerken yazılı metnine ulaşabilecek ve bu sistemde kişiler sesli yazı yazabilecek ve sesleri ile denetim yapabilecek.

İŞYERLERİNDE ÜRETKENLİĞİ ARTIRACAK!

Üretkenliğin ön planda tutulduğu bu sürümde pencere yapıştırma özelliğinde iyileştirmeler dikkati çekiyor. Kullanıcılar birbirinden farklı seçenekler arasında ekranı bölümleyerek kullanabilecek. Dokunmatik ekran kullanıcıları içerisinde özel bir optimizasyon geliştirildi. Aynı anda birden çok pencere iç içe aktif olarak kullanılabilecek.

Microsoft’un daha önceden yayınladığı odaklanma yardımı isimli bir özellikte bu güncelleme ile geliştiriliyor. Uygulamalardan gelen bildirimler kapatılıyor ve kullanıcılar işine odaklanabiliyor. Odaklanma yardımı saat uygulaması ile beraber entegreli olarak çalışacak kullanıcı sadece zamanlayıcıyı aktif hale getirebilecek ve belirli molalar için uyarı alabilecek.

KLASİK MOVİE MAKER GÜNCELLENEREK “CLİPCHAMP” ADIYLA YENİDEN GELECEK!

Sadece pratik araçlarda değil bunun yanı sıra özellikle görüntü elemanlarında da güncellemeler ön plana çıkıyor. Gerekli görüldüğünde arka planı bulanıklaştırarak tek bir noktaya odaklanılmak istendiğinde herhangi bir ek uygulamaya gerek duymadan kullanabilmek mümkün olacak. Görüntü her zaman için odak noktasında ve sabit kalacak.

Windows’un özellikle 7 işletim sisteminde sunulan Movie Maker uygulaması yenilenerek yeniden gün yüzüne çıkıyor. Windows 11’de Movie Maker gelişmiş seçenekleri ile Clipchamp adı ile yeniden kullanılmaya başlanacak. Sistem içerisinde yüklü olarak gelecek içerik üreticileri bu alandan daha çok faydalanabilecek.

TÜM UYGULAMALAR BAŞLAT MENÜSÜNDE DOSYALANABİLECEK!

Windows 11 sistemi özellikle oyuncular için yeni bir deneyim sunacak. İşletim sistemi ile uyumlu özel optimizasyonlar sayesinde daha rahat şekilde oyunlara erişim sağlanabilecek. Android tabanlı tüm uygulamalar Windows 11 sürümüne yüklenebilecek. Kötü yazılımlar ve siber saldırılara karşı özel bir koruma kalkanı oluşturularak paket kullanıcıya sunulacak. Dosya gezgini alanı ile onlarca kategori tek bir noktada buluşacak. İstendiğinde yeni kategori eklenebilecek. Başlat menüsü içerisine eklenmiş tüm uygulamalar sabit şekilde tek klasörde görülebilecek istendiğinde menü görünümü değiştirilebilecek.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.