Ekonomi

Yabancı analistten çarpıcı Türkiye analizi: Türkiye “FED’in faiz kararından en büyük darbeyi alacak”

İngiliz Reuters haber ajansından alınan bilgiye göre FED başkanının almış olduğu faiz kararları içerisinde en çok etkilenen ülke Türkiye ekonomisi oluyor. New York merkezli analiz şirketi S&P Global bu durumu destekliyor.

FAİZ POLİTİKALARI EKONOMİDE KIRILGANLIĞI TETİKLİYOR!

S&P Global tarafından yapılan açıklamada Türkiye ile beraber Güney Afrika ve Arjantin’in finansal olarak kurumlara yönelik borç verme riski oldukça yüksek. Bu durum yüksek faiz politikasının uygulandığı süreçlerde ekonomide kırılganlığa yol açıyor.

“İŞLER DAHA DA KARIŞACAK!”

Cornell üniversitesinin ekonomi profesörü konu üzerine: “FED’in faiz oranlarını artırılması ve yüksek oranları benimsemesi Sri Lanka ve Türkiye gibi ekonomik olarak sınır eşiğinde olan ülkelerde önemli hasara neden olabilecek” dedi.

Konuşmasının devamında önümüzdeki 3 yıllık sürece işaret ederek: “İşler daha da karışacak. FED’in faiz kararı uzun süre yüksek tutacağı netleşirse baskılar kendisini hissettirecek” diyerek ekledi.

“FED BAŞKANI UZUN SÜRELİ YÜKSEK FAİZ SİNYALİNİ VERDİ!”

Öte yandan FED başkanı 26 Ağustos tarihinde sempozyumda yaptığı konuşmada: “FED’in büyümeye yönelik kısıtlamaya gitmesi gerektiğini, faizlerin artırılacağını ve bankanın %2 hedefine ulaşabilmek için uzun bir süre daha rakamları yüksek tutacağının” sinyalini verdi.

“ABD’DE ENFLASYON HENÜZ ZİRVEDE DEĞİL!”

Amerika enflasyonda son 40 yılın en yüksek seviyelerinde. Konu üzerine yapılan analizler ise henüz zirveye ulaşmadığı yönünde. S&P Global: “Hindistan, Çin ve Endonezya’nın içinde bulunduğu pek çok ülke için kredi riskinin yüksek ve aşırı yüksek olduğunu” ifade ediyor.

“SON 40 YILIN GÜVENİLİRLİĞİ TEHLİKEDE!”

New York Üniversitesi Stern işletme okulunda profesörlük yapan Henry: “FED için kriz zamanı” başlıklı yazısında “Son 40 yılın güvenilirliği tehlikede” yorumunda bulundu. “Gelişmekte olan ülkelerde hasara yol açacak enflasyonu düşürmek için bu durum önemsenmeyecek” dedi. FED’in faiz kararındaki yükseltmeler borç almadaki maliyeti de yükseltiyor.

“TÜRKİYE GİBİ KÜÇÜK ÜLKELER MAĞDUR DURUMDA!

Yapılan haberde Hindistan ve Çin gibi ülkelerin bu baskıdan etkilenmediği ancak Türkiye’nin ve Arjantin gibi küçük ülkelerin mağdur olduğu söyleniyor. IMF baş ekonomisti ise konu üzerine: “Sınırda olan ekonomiler ve düşük gelirli ekonomiler de Reel yatırım getirileri sorunlu durumda ya da sorunluya yakın seviyeye yükselmiş durumda” dedi.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.