Para Piyasaları

Yapı Kredi Dolar Yorumları – 1 Şubat Salı

Yapı Kredi 1 Şubat Salı Dolar yorumları yayımlandı. İşte detaylar…

Bu haftanın yurt içi piyasalar açısından en önemli gündemi Perşembe günü açıklanacak Ocak ayı enflasyon rakam olacak. Aralık ayı enflasyonu %13,58; 2021 yılı enflasyonu %36,08 olarak gerçekleşmişti. BloombergHt anketine göre 2022 yılı Ocak ayı enflasyon beklentisi aylık %9,4 ve yıllık %46,50 oldu. Yıl sonu enflasyon beklentisi ise %32,85 oldu. Dış Ticaret Açığı enerji maliyetlerindeki yükselişin etkisi ile 2018 yılından beri en yüksek seviyede. TÜİK verilerine göre Aralık ayında %49,3 yıllık bazda yükselen dış ticaret açığı 6,8 milyar dolar seviyesinde açıklandı. Yıllık açık ise 46,1 milyar dolar ile %7,5 artış gösterdi. TCMB Enflasyon Raporu’nda 2022 yılının cari fazla ile kapatılacağını öngörmüştü.

TCMB hükümeti gönderdiği açık mektupta “Liralaşmanın” enflasyonla mücadelede önemli olacağı ifade edildi. Geçtiğimiz hafta TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından gerçekleştirilen yılın ilk Enflasyon Raporu sunumunda, “liralaşma stratejisi” ile ilgili vurgular ön plandaydı. Başkan Kavcıoğlu, “liralaşma stratejisi”nin merkez bankasının politika gözden geçirme sürecinin asli unsurlarından biri olduğunu söyledi.

Yakın, orta ve uzun vadede devreye alınacak tüm uygulamaların odağının, fiyat istikrarının sürdürülebilir bir zeminde yeniden şekillenmesi amacıyla finansal sistemin liralaşmasını sağlamak olacağı belirtildi. Kurul’un, sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın tesisi için atılan adımlar ile birlikte, enflasyonda baz etkilerinin de ortadan kalkmasıyla dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngördüğü ifade edildi. 2022 yıl sonu enflasyon tahmini %11,8’ten %23,2’ye yükseldi. 2023 yıl sonu enflasyon tahmini ise%8,2 olarak açıklandı. Üç yeni KGF limiti ile firmalara 60 milyar TL kefalet limiti açılacak.

Global piyasalarda geçtiğimiz hafta gözler FED toplantısı ve Başkan Powell’ın açıklamalarındaydı. Toplantı sonrası FED’in Mart ayında 50 baz puan faiz artırabileceği fiyatlamaları tekrar 25 baz puan artış etrafında şekillenmiş gözüküyor. Risk iştahı toparlanma eğiliminde. Dolar Endeksi 96,55 seviyelerinde. BIST-100 %1,01 yükselişle dün günü 2.003,20 puandan kapattı.

Bu sabah USD/TL kuru 13,33; EUR/TL 14,97 civarında işlem görüyor. Türkiye 5 yıllık CDS 535 seviyelerinde. Yurt içinde bugün ITO enflasyon ve PMI İmalat Endeksi açıklanacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorumlar ise genel niteliktedir. Gazete Banka oluşacak kayıplardan sorumlu tutulamaz. Kaynağı ise uzmanların kendi yorumlarıdır. Bu nedenle, yazılar ve makaleler tavsiye niteliği taşımaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.