Yapı Kredi​​​​​​​ Dolar Yorumları - 13 Ocak Perşembe

Yapı Kredi 13 Ocak Perşembe Dolar yorumlarını açıkladı. Dolar ne olur?

PAYLAŞ
Güncel Haberleri Takip Et Google News ile Takip Et
GAZETE BANKA - Ali Servi

Yapı Kredi 13 Ocak Perşembe Dolar yorumları yayımlandı. İşte detaylar...

Kovid – 19 salgınının başından beri dün 77.722 ile en yüksek günlük vaka sayısı kaydedilirken, Sağlık Bakanı Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu’nun, gelişmiş ülkelerde uygulanan kuralları ve hastalığın ulaştığı yaygınlık seviyesini de dikkate alarak, tarama amaçlı ve temaslı kişilerde PCR testi zorunluluğunu kaldırdığını, bundan böyle PCR testinin yalnızca semptom gösteren kişilere yapılacağını açıkladı. Temaslı kişilerde hatırlatma aşı dozunu yaptırmış kişiler karantinaya alınmayacak.

TCMB verilerine göre cari işlemler hesabı Kasım ayında 2,68 milyar dolar açık verdi. Ekim ayı verilerine göre cari denge 3,14 milyar dolar fazla vermişti. On iki aylık cari işlemler açığı ise 15,1 milyar dolardan 2021 Kasım ayında 14,3 milyar dolara geriledi. Geçen yıla göre dış ticaret açığındaki gerileme ve turizm gelirlerindeki iyileşme bu görünümde etkili oldu. Net hata noksan kalemi Kasım 2020’den bu yana en yükseği 4,5 milyar dolar ile gördü.

Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre şirket ve kurumlar da döviz hesabını kur korumalı TL mevduata dönüştürebilecek. Buna göre döviz ve altın hesapları 6 veya 12 ay vadeli olarak TL hesabına dönüştürülebilirken, oluşan kazanç farklarına kurumlar vergisi istisnası getirileceği çıkan haberler arasında.

Global piyasalarda ise son 39 yılın zirvesinde olsa da beklentilere paralel gelen ABD TÜFE verisi sonrasında risk iştahında toparlanma hakim. Dolar Endeksi 94,90 seviyelerinde.

Bugün yurt içinde açıklanacak sanayi üretimi verisinde aylık beklenti %0,5, yıllık beklenti ise %8 civarında. Bu sabah USD/TL kuru 13,65; EUR/TL 15,60 civarında işlem görüyor. Türkiye 5 yıllık CDS 554 seviyelerinde.

Gazete Banka

HABERİ PAYLAŞ:
Önemli Haber