Para Piyasaları

Yapı Kredi Dolar Yorumları – 17 Ocak Pazartesi

Yapı Kredi 17 Ocak Pazartesi Dolar yorumları yayımlandı. İşte detaylar…

Haftanın en önemli gündem maddesi Perşembe günü gerçekleşecek TCMB PPK kararı olacak. Toplantıda politika faizinde değişikliğe gidilmesi beklenmiyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın düzenlediği Ocak
ayı Piyasa Katılımcıları Anketi’nin sonuçları Cuma günü açıklandı. Anket sonuçlarına göre; yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi %29,75 olurken, yıl sonu Usd/TL kuru beklentisi 16,13 olarak gerçekleşti. 2022 yılı büyüme beklentisi bir önceki anket döneminde %4,1 iken, bu anket döneminde %3,7 olarak açıklandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati yaptığı açıklamalarda enflasyonun Ocak ayında tepe noktaya ulaşmasını beklediklerini söyledi. Enflasyonda gıda ve enerji fiyatlarındaki gerilemeyle birlikte Mayıs ayından itibaren düşüş yaşanacağını, Kasım ve Aralık ayı enflasyonlarının bazdan çıkmasıyla da sene sonunda anlamlı bir düşüşün geleceğini söyledi.

Bakan Nebati kur korumalı mevduat hesabının büyüklüğünün 131 milyarı aştığını açıkladı. Vergi kanundaki değişiklik teklifine göre dövizini TL’ye çeviren kurumlar vergisi mükelleflerinin elde edecekleri faiz ve kar paylarının vergiden istisna edilmesi düzenlenecek.

TCMB bankalara döviz zorunlu karşılık komisyon muafiyeti sürelerini öteledi. Global piyasalarda enflasyon endişeleri ve Omicron varyantı ön planda kalmaya devam ediyor. Ekonomi teşvikleri TL varlıklara olumlu yansımaya devam ediyor. BIST-100 dün günü %0,11 yükselişle 2.072,93 seviyesinden kapadı.

Bu sabah USD/TL kuru 13,56; EUR/TL 15,47 civarında işlem görüyor. Türkiye 5 yıllık CDS 558 seviyelerinde. Bugün yurt içi Bütçe Dengesi açıklanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.