Para Piyasaları

Yapı Kredi Dolar Yorumları – 20 Ocak Perşembe

Yapı Kredi 20 Ocak Perşembe Dolar yorumları yayımlandı. İşte detaylar…

Haftanın en önemli gündem maddesi bugün açıklanacak TCMB PPK kararı olacak. Toplantıda %14 seviyesindeki politika faizinde değişikliğe gidilmesi beklenmiyor. Aralık ayında yapılan 100 baz puan faiz indirimi sonrasında karar metnine ” Alınmış olan kararların birikimli etkileri 2022 yılının ilk çeyreğinde yakından takip edilecek ve bu dönemde fiyat istikrarının sürdürülebilir bir zeminde yeniden şekillenmesi amacıyla geniş kapsamlı politika çerçevesi gözden geçirme süreci yürütülecektir” ifadesi eklenmişti.

TCMB ile Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası arasında 3 yıl vadeli swap anlaşması imzalandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamalarda “vatandaşlarımızın altınlarını sisteme sokmalarını temin edeceğiz” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca şu ana kadar 163 milyar TL’lik mevduatın kur korumalı sisteme geçtiğini belirtti. Cumhurbaşkanı ayrıca geçtiğimiz aylardakine benzer dalgalanmalar yaşanmaması için gereken her türlü tedbirin alındığını dile getirdi ve ekonomi hedefine adım adım yaklaştıran programın sonuçlarının yaz aylarına doğru çok daha iyi görüleceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan hafta içinde yaptığı açıklamada da “Kademeli şekilde kur da faiz de düşecek” demişti. Hazine ve Maliye Bakanı Nebati 22 Ocak Cumartesi günü ekonomistler ve piyasa katılımcıları ile toplantı yapacak. BES’de devlet katkısının %25’den %30’a çıkarılmasını öngören teklif TBMM’de kabul edildi. Kurumlar vergisi oranı %20’den %19’a düşürüldü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın düzenlediği Ocak ayı Piyasa Katılımcıları Anketi’nin sonuçları Cuma günü açıklandı. Anket sonuçlarına göre; yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi %29,75 olurken, yıl sonu Usd/TL kuru beklentisi 16,13 olarak gerçekleşti. 2022 yılı büyüme beklentisi bir önceki anket döneminde %4,1 iken, bu anket döneminde %3,7 olarak açıklandı.

Global risk iştahındaki düşüşe paralel önceki gün devre kesicinin de uygulandığı günde %5,08 düşen BIST-100 dün %3,14 yükselişle 2.042,08 puandan kapandı. Bu sabah USD/TL kuru 13,46; EUR/TL 15,26 civarında
işlem görüyor. Türkiye 5 yıllık CDS 544 seviyelerinde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.