Para Piyasaları

Yapı Kredi Dolar Yorumları – 21 Ocak Cuma

Yapı Kredi 21 Ocak Cuma Dolar yorumları yayımlandı. İşte detaylar…

TCMB PPK kararı dün açıklandı. Son dört toplantısında toplam 500 baz puan faiz indirimine giden Merkez Bankası, dünkü toplantıda beklentilere paralel %14 seviyesindeki politika faizinde değişikliğe gitmedi. Merkez Bankası metinde gözden geçirmede “ilk çeyrek” ifadesini kaldırıldı. Aralık ayında karar metninde ” Alınmış olan kararların birikimli etkileri 2022 yılının ilk çeyreğinde yakından takip edilecek ve bu dönemde fiyat istikrarının sürdürülebilir bir zeminde yeniden şekillenmesi amacıyla geniş kapsamlı politika çerçevesi gözden geçirme süreci yürütülecektir” ifadesi yer almıştı. Bu yıl sonunda cari fazla verileceği öngörüldü. Aynı zamanda baz etkisinin ortadan kalması ile dezenflasyon sürecinin başlamasının beklendiği görüldü.

TCMB ile Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası arasında 3 yıl vadeli swap anlaşması imzalandı. Azerbaycan TCMB’de 1 milyar Euro tutarında depo hesabı açacak. Döviz ve altından TL’de dönen kurumlara vergi istisnası getiren kanun teklifi TBMM’nde kabul edildi. TL’ye dönüşüm hesapları farklı bankalarda açılabilecek. Hazine ve Maliye Bakanı Nebati yarın ekonomistler ve piyasa katılımcıları ile toplantı yapacak. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın düzenlediği Ocak ayı Piyasa Katılımcıları Anketi’nin sonuçları geçtiğimiz günü açıklandı. Anket sonuçlarına göre; yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi %29,75 olurken, yıl sonu Usd/TL kuru beklentisi 16,13 olarak gerçekleşti.

2022 yılı büyüme beklentisi bir önceki anket döneminde %4,1 iken, bu anket döneminde %3,7 olarak açıklandı. Global risk iştahındaki düşüş sürerken, dün BIST-100 bankacılık hisseleri öncülüğünde %1,36 düşüşle 2.014,21 puandan kapandı. Dün 13,26 seviyelerine kadar gerileyen USD/TL kuru bu sabah 13,45 civarında işlem görüyor.

EUR/TL 15,24; Türkiye 5 yıllık CDS 544 seviyelerinde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.