Para Piyasaları

Yapı Kredi Dolar Yorumları – 28 Ocak Cuma

Yapı Kredi 28 Ocak Cuma Dolar yorumları yayımlandı. İşte detaylar…

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu yılın ilk Enflasyon Raporu’nu sundu. TCMB enflasyon tahminlerini yukarırevize ederken açıklamalarda “liralaşma stratejisi” ile ilgili vurgular ön plandaydı. Başkan Kavcıoğlu, “liralaşma stratejisi”nin merkez bankasının politika gözden geçirme sürecinin asli unsurlarından biri olduğunu söyledi. Yakın, orta ve uzun vadede devreye alınacak tüm uygulamaların odağının, fiyat istikrarının sürdürülebilir bir zeminde yeniden şekillenmesi amacıyla finansal sistemin liralaşmasını sağlamak olacağı belirtildi. Kurul’un, sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın tesisi için atılan adımlar ile birlikte, enflasyonda baz etkilerinin de ortadan kalkmasıyla dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngördüğü ifade edildi. 2022 yıl sonu enflasyon tahmini %11,8’ten %23,2’ye yükseldi. 2023 yıl sonu enflasyon tahmini ise%8,2 olarak açıklandı. Cari işlemler dengesinin 2022 yılında fazla vermesi öngörüldü.

TCMB son toplantı özetleri yayımlandı. Kur korumalı mevduatın ters dolarizasyona etkisinin izlendiği belirtildi. Para politikasında finansal istikrara yönelik riskleri de yöneten bir yaklaşım sergilenmenin sürdürüleceği vurgulandı.

TCMB rezervi geçtiğimiz hafta artış gösterdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan enerji kesintilerine ilişkin olarak, İran’dan gaz akışının 10-15 gün içinde devam edeceğini söyledi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, enerji kesintileri hakkında yaptığı değerlendirmede, “Bu geçici arızi durum, bizden kaynaklanan durum değil. Hedeflerimize engel olmaz, hem sanayicimizi hem ihracatçımıza uygun miktarda arz güvenliğini tahkim etmek için elimizden geleni yapıyoruz. Sorun kurulu güç kapasitesinin yetersizliği değil, anlık olarak İran’dan gelen gazın kesintiye uğraması durumudur. Bunu da birkaç gün sonra atlatacağız.” açıklamasını yapmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan kur korumalı mevduatın 203 milyar TL’yi aştığını açıkladı.

Global piyasalarda hafta içinde gözler FED toplantısı ve Başkan Pow ell’ın açıklamalarındaydı. FED görece güvercin bir yaklaşım sergilerken Başkan Pow ell’ın açıklamaları şahin algı yaratınca piyasalar karışık bir seyir izledi. Güçlenen Dolar Endeksi 97,15 seviyelerinde. BIST-100 dün günü %2,38 yükselişle 1.997,69 puandan kapattı. Bu sabah USD/TL kuru 13,62, EUR/TL 15,20 seviyelerinde işlem görüyor. Türkiye 5 yıllık CDS 524 seviyelerinde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.