Gündem

Yaşlı ve engelli vatandaşların dikkatine! Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı duyurdu: 2,1 milyar TL hesaplara geçti! Yaşlı maaşı nedir? Engelli aylığından kimler faydalanabilir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık bakanlık tarafından finanse edilen engelli aylığı ve yaşlı maaşı hizmetlerinin eylül ayı yatırım tutarlarına ilişkin yeni bir açıklamada bulunarak kamuoyunu bilgilendirdi.

BAKAN DERYA YANIK’TAN RESMİ AÇIKLAMA!

Bakanlık hizmetlerine ilişkin her ay düzenli olarak bilgilendirme açıklamaları yapan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, bu ay hesaplara yatırılan engelli aylığı ve yaşlı maaşı ile ilgili de resmi bir açıklama yayınladı. Bakan Yanık eylül ayı içerisinde yatırılan yaşlı maaşı tutarının 1,2 milyar TL, engelli aylığı tutarının ise 935 milyon TL olduğunu belirtti.

YAŞLI MAAŞI EYLÜL 2022

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geliştirilmiş olan sosyal yardım modellerinden birisi olarak başvurulara açık tutulan yaşlı maaşı, ihtiyaç sahiplerini kapsamaktadır. Halk arasında “65 yaş aylığı”, “yaşlı aylığı” gibi isimleri ile de bilinen bu sosyal yardım modeli, düzenli bir ödeme hizmetidir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geliştirilmiş olan sosyal yardım modellerinden olan yaşlı aylığı, son asgari ücret zammından sonra güncellenmiş ve bin 84 TL’den bin 536 TL’ye yükseltilmiştir. Bu yardımdan faydalanmak isteyen vatandaşların emekli maaşına sahip olmamaları gerekmektedir. Bakanlık 65 yaşın üzerinde olan ve hane halkının aylık toplam geliri asgari ücretin 3’te 1’ini aşmayan tüm ihtiyaç sahibi vatandaşlara, söz konusu güncel rakamı aylık olarak ödemektedir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yaşlı aylığı hizmetinden yararlanmak isteyen 65 yaş üstü vatandaşların, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına veya Sosyal Hizmet Müdürlüklerine bizzat başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Bakanlık, başvuru esnasında kimlik kartının ibraz edilmesini zorunlu tutmuştur.

ENGELLİ AYLIĞI EYLÜL 2022

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geliştirilmiş olan bir diğer sosyal yardım modeli olarak başvuruları kabul eden engelli aylığı hizmeti, engel durumu en az yüzde 40 olan ve ilgili durumunu belirten sağlık raporuna sahip olan ihtiyaç sahiplerini kapsamaktadır. Bakanlık ilgili şartları sağlayan ve hane halkının aylık toplam geliri güncel asgari ücretin 3’te 1’inden fazla olmayan tüm ihtiyaç sahiplerine, ilgili ödeme hizmetini düzenli olarak sunmaktadır.

Haziran ayının sonunda ikinci kez zam alan asgari ücret ile birlikte engelli aylığı tutarı da güncellenmiştir. Bakanlık, engel durumuna göre düzenlemiş olduğu yeni yardım tutarlarını şu şekilde açıklamıştır:

  • Yüzde 40- 69 aralığında engeli bulunan ihtiyaç sahiplerine: 1.226,69 TL
  • Yüzde 70 ve üzeri oranlarda engeli bulunan ihtiyaç sahiplerine: 1.840,04 TL

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın geliştirmiş olduğu engelli aylığı hizmetinden yararlanmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşların Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına veya Sosyal Hizmet Müdürlüklerine bizzat başvuru yapmaları gerekmektedir. Engel durumu şahsi başvuru yapılması konusunda sorun teşkil eden ihtiyaç sahibi vatandaşların başvuruları, vasileri aracılığı ile de yapılabilmektedir.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.