Para Piyasaları

Yatırımcılara seslenen Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, ay içerisinde gerçekleşecek olan iki önemli olaya dikkat çekti: Bu iki tarihte…

Geçtiğimiz hafta ekonomi piyasalarında yaşanan olayları değerlendiren Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, yeni videosunda önemli noktalara işaret etti.

DEĞİŞİKLİKLER İÇİN TARİH VERDİ!

Yatırımcılar, potansiyel yatırımcılar ve diğer tüketiciler için sık sık kendi YouTube kanalından videolar yayınlayan ve piyasaları değerlendiren Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, geçtiğimiz günlerde yeni bir paylaşım daha yaparak takipçisine ekonomi piyasalarına ilişkin önemli bilgiler verdi. Uzman İslam Memiş, son videosunu “karar vermeden önce bu tarihlere dikkat” başlığı ile paylaştı.

Yeni videosunda son dönemlerde yükselişte olan ekonomi piyasalarına ve piyasaları doğrudan etkileyen konulara değinen Uzman İslam Memiş, şu ifadeleri kullandı: “Bu hafta içerisinde piyasalarda neler yaşandı, yaşananların etkileri neler olabilir, yatırımcı bu süreçte nasıl kararlar vermeli? Avrupa Merkez Bankası tam 24 yıllık aranın ardından ilk kez 75 baz puanlık faiz artışı kararı verdi. Bunun sebebi ise enflasyon ile mücadele. 2023 yılına kadar enflasyon yüksek oranlarda kalmaya devam edecek, çünkü küreselciler böyle istiyor. Oranlar, kontrollü şekilde yükselmeye devam edecek. Cılız bir çekilme olacak ancak bunun adı düşüş değil, hasat zamanı olacak. Bizler için detaylar değil, sonuç önemli. Enflasyon ile mücadele çok kolay olmayacak. G20 ülkelerine bakıldığında en yüksek enflasyon Türkiye’de. ABD ise son 41 yılın zirvesini gördü. 13 Eylül tarihi ABD enflasyonunun, 21 Eylül tarihi ise FED’in faiz kararının açıklanacağı gün. Bu iki tarihi not alın.”

“PETROLÜN DÜŞMESİ ENFLASYON İLE MÜCADELEYİ KOLAYLAŞTIRIYOR!”

Yayınlamış olduğu YouTube videosu üzerinden piyasalara ilişkin değerlendirmelerini ve öngörülerini paylaşmaya devam eden Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, şu ifadeleri kullandı: “Avrupa Merkez Bankası’nın 75 baz puanlık faiz artışı kararı vermesi, süreci farklı bir boyuta götürdü. Bu kararlar neticesinde ülkelerde maliyetler oluşuyor. 21 Eylül tarihinde FED’in kararının 50 mi yoksa 75 mi artış yapacağını göreceğiz. Konuya ilişkin genel beklenti, 50 baz puanlık artış yönünde. Bu hafta dolar endeksinin 108’e kadar gerilediğini gördük. Sonrasında ise 109’a yükseldi. Dolar endeksinin gerilemesine petrol fiyatlarının geri çekilmesi etki ediyor. Petrol fiyatlarının düşmesi hem küresel piyasalarda riski azaltıyor hem de enflasyon ile mücadele edilmesini kolaylaştırıyor. Kısa vadeye bakıldığında brent petrolün varil fiyatında 85 dolara kadar düşüş tahmin ediyorum. Buna bağlı olarak dolar endeksinde de 101- 102’ye kadar gerileme olabilir.

UZMANDAN GÜMÜŞ DEĞERLENDİRMESİ!

Açıklamalarının devamında gümüş fiyatlarına da değinen Uzman İslam Memiş, şu ifadeleri kullandı: “Gümüşe bakıldığında pozitif görünüm hafta boyu devam etti. Gram fiyatı 11 TL seviyesine kadar yükseldi. 12 TL seviyesine kadar ise bir direnç var. Gümüş 12 TL’de kendisine yeniden bir yön belirleyecek. 11 TL seviyesinin altına düşmesine çok da ihtimal vermiyorum. Kalıcılığını hep birlikte göreceğiz.”

Gazetebanka yatırım tavsiyesi vermez. Haberin kaynağı uzman ekonomist yorumudur.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.