Para Piyasaları

Yatırımcıların BTC, ETH ve XRP satma istekleri bambaşka! Satış istekleri varlıktan varlığa değişiyor

Kripto para piyasasında Kasım 2021’den bu yana ayı sezonunun etkileri görülmeye devam ediyor. Mayıs ayında Terra blok zincirinde yaşanan kriz, piyasadaki çöküşün derinleşmesindeki en büyük etken olarak ele alınmıştı. Bu aşamadan sonra Bitcoin (BTC) ve genel olarak kripto para piyasası tam anlamıyla toparlanamadı ve fiyatlar düşük seviyelerde kalmaya devam etti. Düşük fiyat seviyeleri, haliyle yatırımcıların yatırım stratejilerini de etkiledi. Ancak kripto varlıklar üzerindeki satış isteğine dair ortaya koyulan bir araştırma, herkesi şaşırttı.

Bilindiği üzere Terra blok zincirinde yaşanan kriz sonrasında Terra Vakfı tarafından sadece 2 gün içerisinde 80 bin adet Bitcoin’in satılması, piyasada derin bir satış baskısı oluşturmuş ve fiyatlar hızla gerilemişti. Bu nedenle satış baskısının kripto paralar üzerindeki etkisinin en iyi örneklerinden biri olarak Mayıs ayındaki bu satışlar ele alınıyor. Kripto paralardaki satış isteği konusunda yapılan bir araştırma, son dönemlerde yatırımcıların Bitcoin satış isteğinden uzaklaştığını ancak satış isteğinin Ethereum (ETH) ve Ripple (XRP) gibi varlıklarda arttığını gösteriyor.

YATIRIMCILARIN BTC SATMA İSTEĞİ HANGİ SEVİYEDE?

Kasım 2021 döneminde lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 69 bin dolar seviyesine ulaşarak tüm zamanların fiyat rekorunu kırdı. Bu aşamadan sonra “100 bin dolar hedefi” beklentileri daha yüksek sesle gündeme gelirken, piyasada başlayan düşüş dalgasıyla birlikte Bitcoin, o tarihten bu yana değerinin %75’ini kaybetti. Gelen düşüşler sonrası 20 bin dolar etrafında takılıp kalan Bitcoin, güncel olarak da bu seviyenin altında hareket etmeye devam ediyor. Ancak yatırımcıların kripto para satışları konusundaki düşünceleri ise varlıktan varlığa göre değişiklik gösteriyor.

BITCOIN SATIŞ İSTEĞİNDE TARİHİ AZALMA

Finbold tarafından sunulan verilere göre Google’da gerçekleştirilen “Bitcoin satışı” anahtar kelimelerinin yer aldığı aramalarda çok ciddi bir azalma yaşandı. Söz konusu aramalar, son 12 ayın dip seviyesine ulaştı. İlgili araştırmada, arama yapılan anahtar kelimelere bir de popülerlik puanları verildi ve “Bitcoin satışı” aramaları bu listede 29 puan aldı. Geçtiğimiz yıl Bitcoin’in en ciddi yükseliş grafiği çizdiği 23 Ekim tarihinde bu puan tam 100’dü. Ancak gelinen noktada Bitcoin satışı isteğinden ciddi oranda uzaklaşıldığı görülüyor.

ETH VE XRP SATIŞ İSTEKLERİNDE NET BİR ARTIŞ VAR

Bitcoin satışı ile ilgili ortaya koyulan rakamlara ek olarak, Ethereum (ETH) satışı isteğinde ise tam tersi bir tablo ortaya çıkıyor. Google’da gerçekleştirilen “Ethereum satışı” anahtar kelimelerinin yer aldığı aramalar, son 12 ay içerisinde %16 oranda arttı. Söz konusu aramalar, popülerlik listesinde 14 puan aldır ve aynı rakam aynı süreç içindeki XRP içinse 5 olarak kaydedildi. Bu rakamlar, 10 Eylül tarihinde biten haftada hem Ethereum için hem de XRP için 0 seviyesindeydi. Bu da 2 haftalık süreçte ETH ve XRP adına yatırımcılarda satış isteğinin arttığını gösteriyor.

Gazetebanka yatırım tavsiyesi vermez. Haberin kaynağı uzman ekonomist yorumlarıdır.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.