Bankacılık

Yatırımcıların yeni gözdesi yüzde 23 faiz veren bu bankalar! İşte 32 günlük mevduatta en çok kazandıran bankaların listesi…

Değişen Merkez Bankası faiz politikasıyla birlikte vadeli faiz oranlarında da kımıldanmalar başladı. Bazı bankalar faiz oranlarını 100 baz artırarak, yüzde 23’e varan faizler ile müşterilerine daha çok kazandırır hale geldi.

Vadeye para yatıran yatırımcıların sayısı özellikle kripto para borsaların bu denli tercih edildiği dönemde azalmaya başlasa da; vadeli hesaplar hala, yatırımcılar için güvenli bir liman gibi görülmeye devam etti. Bu doğrultuda yatırımcıların hala ilk tercihleri arasında yer alan vadeli hesaplar, farklı faiz oranları ile farklı kazançlar sunmaya başladı. Bankaların sundukları faiz oranları ise, Merkez Bankası’nın gerçekleştirdiği 100 baz puan faiz indiriminin ardından değişti.

EN YÜKSEK VADELİ FAİZ ORANI YÜZDE 23

Bu ay itibariyle vadeli faiz oranlarında değişiklik gerçekleştiren bankaların verdiği en yüksek vadeli faizi yüzde 23’e ulaştı. Yüzde 23 faiz veren Akbank, vadeli mevduat hesabına yatırım yapan banka müşterilerine 10 bin TL’lik bir yatırım için 192 TL kazandırmaya başladı. Aynı şekilde yüzde 23 oranında faiz veren Alternatifbank ise, 10 bin TL’lik yatırımda kazandırdığı aylık 192 TL’yi VOV Hesap yatırımcılarına sunar hale geldi.

BANKA FAİZLERİNDE RAKAMLAR DEĞİŞİKLİK GÖSTERMEYE BAŞLADI

Her banka yapılan faiz indirimin ardından kendi faiz politikasını belirlediği için bankaların 32 günlük vade ile yatırılan mevduat hesaplarında verdiği faiz oranları da değişiklik gösterir hale geldi. Yapılan Merkez Bankası politika faizi indiriminin ardından mevduat hesabında verdiği faiz oranlarında artışa giden bankalardan biri olan Odeabank, bu ay itibariyle yüzde 22,50 faiz sunmaya başladı. Bu faizi Oksijen Hesap isimli hesap yatırımcılarına sunan Odeabank, 10 bin TL’lik bir yatırımda aylık net 187 TL kazandırır hale geldi. Öte yandan faiz artışına giden ING Bank da mevduat hesabına verdiği faizi yükseltti. Bu ay itibariyle yüzde 22 faiz vermeye başlayan ING Bank, e-Turuncu Hesap isimli hesaba 10 bin TL yatırım yapan bir müşterisine aylık 183 TL kazandırmaya başladı.

FAİZ ORANI YÜZDE 20’NİN ÜZERİNE OLAN BANKALAR BELLİ OLDU

Öte yandan yukarıdaki bankaların yanı sıra faiz artışına giden diğer bankalar da yüzde 20 ve üzeri faiz vererek, yatırımcısına eylül ayı itibariyle daha çok kazandırmaya başladı. O bankalardan biri olan CEPTETEB, Marifetli Hesap yatırımlarında yüzde 21 kazandırırken; Fibabanka, Kiraz Hesap yatırımlarında yüzde 20 kazandırır hale geldi. Öte yandan CEPTETEB’e yatırılan 10 bin TL’lik bir yatırımın aylık net getirisi 175 TL olurken; Fibabanka’ya yatırılan 10 bin TL’lik bir yatırımın aylık net getirisi 167 TL olarak hesaplandı.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.