Dün Bugünden Daha İyiydi, Bu Gün De Yarından Daha İyi.. - Remzi Sarıkaş

Dün Bugünden Daha İyiydi, Bu Gün De Yarından Daha İyi..


2022 Yılına zam sürprizleriyle adım atınca 2021 yılını arayacağız gibi düşünüyor insan. İster istemez geçmiş yılın daha iyi olduğu fikri bir hançer gibi saplanıyor yüreğimize. Çünkü çok acılar yaşadık geçtiğimiz yılda. Orman yangınlarıyla ciğerlerimiz yandı. Sel felaketleri, öngörüsüzlüğün,  ihmallerin ve tedbirsizliğin acılarını ve kayıplarını yaşattı bizlere. Korana salgınlarıyla infazsız mahkum olduk evlerimize. Ekonomik kriz tahammül kapasitemizi tüketti. Kur artışlarıyla savrulduk vurguncuların doyumsuz ihtiraslarında..

Geride bıraktığımız yılda Türkiye’nin de kurucu üyesi olduğu Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine Yönelik Mali Eylem Görev Gücü (FATF) kara para aklama ve terörün finansmanı ile mücadelede yeterli çaba göstermemesinden dolayı, Türkiye’yi “gri liste”ye aldı.

Ayrıca gündeme bomba gibi düşen Sedat Peker iddiaları, Sezgin Baran Korkmaz vakaları, Amerika’da görülen ve Türkiye aleyhine itirafçı olan “hayırsever iş adamı ödülü” verdiğimiz Reza  Zarrab davaları, Trump’un mektubu, ABD’nin 1915 olaylarını “soykırım” olarak nitelemesi, AB’nin Türkiye raporları..bizi şaşkınlığa sevk eden ve üzüntülere gark eden konular 2021’in gündemimizi işgal eden konulardan bazıları..Azerbaycan’ın topraklarının Türkiye’nin de yardımıyla ermeni işgalinden kurtarılması bizi sevindiren gelişme olarak hafızamızdaki yerini aldı.

İç siyasetimizde ise liderlerimizin tokalaşma konusundaki yeteneksizlikleri, birbirlerine karşı seviyesiz ve saldırgan üslupları, muhalif liderlere ve gazetecilere saldırmalar, hakaret vari söylemler, sataşmalar; söylemleriyle eylemleri birbirini tutmayan davranışlar..Söylemler ahlaki, eylemler siyasi oluyor günümüz siyasetinin gereği olarak. Doğal olarak bu tablo, siyasilerimizin ne söyledikleriyle ne yaptıklarının farkında olmadığını göstermektedir.

Ekonomide ise, toplum mühendisliğinin yönetenlerimizde tavan yaptığına şahit olduk. Şöyle ki, 2021 yılında her gün ya da her hafta yapılmasından bağışıklık kazandığımız zamların astronomik olanları 31 Aralık’ta değil de yeni yılın ilk saatlerinde yapılması unutulmazlar arasındaki yerini aldı. Bu zamlar 31 Aralık’ta yapılsaydı, bu ayın enflasyon rakamı açıklandığından çok yüksek çıkacak ve emeklilerin, memurların maaşlarına bu doğrultuda artış yapılacaktı. Bu düşünceden hareket eden TÜİK, enflasyona çekilen bu ayara uygun resmi enflasyon rakamını açıkladı. Emeklilere ve memurlara bu doğrultuda zam verildi! Aslında maaşlara yapılan zam değil, sadece enflasyon kayıplarını telafi edecek artıştı. O da telafiden uzak gerçekleşti maalesef. Fakat bunu da kazanım olarak gören bir memur sendikamız var. Buna da halay çekilmez mi?(!) 

Hayatımız geçmişe duyulan özlemlerle geçiyor. Çünkü dünkü sıkıntılarımız, umutsuzluklarımız, karamsarlıklarımız, hayal kırıklıklarımız bugünkülerden daha iyi görünecek. Zira her gün ve her yıl, bir öncekini aratır oldu. Dün bugünden iyiydi, bugün de yarından daha iyi olacak. Hep birlikte şu şarkıyı söyleyelim:”Bir zamanlar maziye bak, ne kadar şendik!”

remzisarikas@gazetebanka.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
20Oca

Kutlu Yürüyüş

19Oca
17Oca

Huzur Veren Beyanatlar!

16Oca
15Oca

Güneş Mutlaka Doğacak..