Gerçek Gündemi Göz Ardı Etmeyin! - Remzi Sarıkaş

Gerçek Gündemi Göz Ardı Etmeyin!


Her ne kadar suni gündemlerle gerçekler göz ardı edilmek istense de ekonomi rakipsiz olarak birinci sıradaki yerini koruyor. Provokasyonlara dayalı atılan hamasi nutuklar vatandaşın pek ilgisini çekmiyor. Karnı aç insanın gündemi daima ekonomidir. Sağlıklı düşünceler sağlıklı bünyelerde hayat bulur. Midesi boş insanı, ne kadar nutuk atarsanız atın, karnının gurultusundan sizi duymayacağını bilmelisiniz. Onun gündemi, yaşadığı yoksulluktur. Bu derdine kim, nasıl çözüm arayışı içindedir? Yaşamakta olduğu sorunlardan onu kim, hangi projelerle kurtaracaktır. Halkın gerçek gündemi bu.

Ekonominin çok kötü yönetildiği istatistik verilerle ortada. Yıl sonu enflasyon beklentisi ve dolar kuru ha bire değişiyor. Merkez Bankası Piyasa Katılımcıları Anketi’nin Kasım ayı sonuçlarına göre tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi yüzde 17,63’ten yüzde 19,31’e; dolar kuru ise 9,22’den 9,98’e yükseltildi. Demek ki ekonomik hedefleri tutmuyor, çünkü hesaplar doğru değil, ekonomik programımız maalesef genel sorunları çözecek evsafta değil. 

Tartışılamayan, istişareye açık olmayan hiçbir uygulamadan halkın yararına çözüm beklemek bir ütopyadan ibarettir. Hele hele denetlenemeyen, yasalara uygun bulunmayan icraatlar toplumsal hayatta her zaman, haklı olarak, şiddetli tartışmaların kaynağı olmaktadır. Her icraat, her uygulama, her proje mutlaka denetlenebilir ve yasalara uygun olmalıdır. Ben ne yaparsam doğrudur; tartışılamaz, sorgulanamaz mantığının demokrasilerde yoktur, sadece totaliter sistemlerde vardır.

Dolara endeksli ekonomimiz o kadar kötü ki, 250 bin dolar ve üstündeki değerde gayrimenkul alanlara TC vatandaşlık hakkı verilmektedir. Bu, yabancılar için ballı börek! Ama, bizim itibarımızı yeksan eden bir uygulama. Dolar kurunun 10 TL’yi bulması ve onu da aşmaya meyilli görülmesi Türk vatandaşlığına geçenlerin sayısını her geçen gün artırıyor. Bundan, ne güzel, ülkemize ilgi gösteriyorlar, diye mutlu mu olmalıyız, yoksa Türk vatandaşlığının bu kadar ucuzlatılmasından hicap mı duymalıyız? Bu icraat Merkez Bankası’nın kasasından çıkarılan ve nereye gittiği belli olmayan 128 milyar doların Hazine’nin kasasında hiç döviz kalmadığının sonucunu ortaya koymaktadır. Her ne kadar SVAP anlaşmalarıyla açık kapatılmaya çalışılsa da, açılan gedik büyük, kapanması zor.

Ekonomik öngörüsüzlük, vizyonsuzluk, her türlü liyakatsizlik her geçen gün halkın üzerindeki olumsuz etkisini artırmakta, krizi buhrana dönüştürmektedir. Faturanın en ağırını ödemeye mahkûm edilen yoksul halk deneme tahtasına döndü. Sabır, tahammül sınırlarını aşmak üzere. Dayanacak derman kalmadı artık.
İktidar şunu asla unutmamalıdır: Muhalefet olarak karşınızda sadece siyasi partiler yok. Yanlış icraatlarınız, kanun tanımazlığınız, hesap vermezliğiniz, demokratik kurallara itibar etmeyişiniz, ekonomiyi tamamen dışa bağımlı hale getirişiniz, ithalat politikanızla yerli üretimi can çekişir hale getirişiniz ve saymakla bitiremeyeceğimiz pek çok hatalarınızın ortaya çıkardığı ve asla onlarla kavga edemeyeceğiniz muhalefetleriniz var. Doğalgaz, elektrik, gıda, market, çarşı-Pazar; asgari ücret, EYT, 3600 ek gösterge, emekliler, yoksulluk…Bu muhalefetler, öyle provokasyonlarla oluşturulan algılardan hiç anlamaz. Bu hakikati görüp reel politikalara yönelmeniz ülkenin hayrına olacağı gibi sizin de menfaatinize olacaktır. Şunu bir daha ifade edelim ki, halk için ilkeyi kimin yönettiği değil, ülkenin nasıl yönetildiği önemlidir. Doğru, adil, hakkaniyetli ve güzel yönetin, her zaman siz yönetin!

remzisarikas@gazetebanka.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
20Oca

Kutlu Yürüyüş

19Oca
17Oca

Huzur Veren Beyanatlar!

16Oca
15Oca

Güneş Mutlaka Doğacak..