Gönlünüzden Geçeni Yapın! - Remzi Sarıkaş

Gönlünüzden Geçeni Yapın!


16 Aralık 2021 ülkemiz için önemli bir tarih. 15 Aralık2ta ABD Merkez Bankası (FED)’nın faizleri sabit tutmasını açıklamasından bir gün sonra TCMB’nin faiz kararını açıklaması ve asgari ücretle ilgili açıklamanın da aynı güne denk gelmesi milletçe hepimizin gündeme odaklanmasına vesile oldu. Her iki konuda da uzmanların yaptığı yorumlar doğru çıktı.

Merkez Bankası politika faizini 100 baz puan düşürerek yüzde 14’e çekti. Dolar bir anda 15,60 TL’nin üzerine çıktı. Bu durumda TL, yüzde 83 değer kaybetti. Ve doların artması üzerine benzine 56 kuruş daha zam yapıldı. Vergilere, harçlara yüzde 36,20 zam yapılacağı açıklanmış; bir süre sonra bu zam oranının yüzde 25’e indirildiği ifade edildi. Yani, zamdan indirim yapıldı. Ölümü gösterip sıtmaya razı ettiler bizi. Burada akla şu soru takılıyor: Benzine yapılan zam, vergiden yapılan indirimin karşılanması için mi?

Merkez Bankası’nın faiz açıklaması ile birlikte kredilerin ne amaçla alındığının BDDK tarafından takip edileceği de bildirildi. Krediler, dövize yatırım yapmak amacıyla mı alınıyor bilmecesinin çözümü de bu şekilde bulundu. Ne diyelim, vatandaşa ucuz kredi yok. Vatandaş ancak yüksek faizle sıkıntısını giderebilmek için kredi alabiliyor; o da çıkarsa tabii..O zaman sorun, büyük meblağlarda kredi çekenlerden kaynaklanıyor.

Bu faiz indiriminin vatandaşa yaramadığı kesin. Zira, bankalar vatandaşın kullanacağı ihtiyaç ve konut kredilerinde faiz indirimine gitmediler. Hatta faizlerin bir miktar daha arttığı da görülüyor. O halde MB’nin bu faiz indirimi kimlere yaradı? Öncelikli olarak bankalara.. Bankalar, yüzde 14’le MB’den aldıkları kredileri yüzde 24 ile satacaklar; ne ala ballı börek! Devletten “Yap-İşlet-Devret” modeliyle ihale alan 5 müteahhidin de bankalardan farkı yok. Zira bu müteahhitlere verilen devlet garantileri dolara endeksli. Bunlara yaptırılan yollardan, köprülerden, tünellerden geçişler ve Şehir Hastanelerine verilen muayene garantileri TL ile değil. 2022 Yılı bütçesine bu beşli için konulan yaklaşık 43 milyar TL’lik ödeneğin ikiye katladığını söylemek bugünkü kur üzerinden abartı değil. Bu durumda olan her gün daha da yoksulluğun batağına düşürülen vatandaşa oluyor.

Faizlerin düşürülmesini “Türk Lirasını yedirmeyiz!” diye yapılan hamasi açıklama vatandaşın yüzünde buruk bir tebessüm yarattı. Faizlerin düşürülmesi ile döviz de düşmüş olsaydı bu söz milletimiz için ferahlatıcı gurur duyulacak haklı bir söz olarak kabul görürdü. Ne yazık ki, döviz maraton koşar gibi hızlı tırmanışını içimizi acıtırcasına devam ettirdi. Eh, bu sözün üzerine; “TL’yi yedirmiyorsunuz, ama bizi dolara yediriyorsunuz, bundan mutlu olmamızı beklemiyorsunuz herhalde.” demek hakkımız..

 2022 yılı için 4253 TL olarak açıklanan yeni asgari ücret vatandaşta bir mutluluk ve sevinç yarattı. 2021  Ocak ayında 2825 TL olarak açıklanan asgari ücretle 384 dolar alınabiliyorken bugün açıklanan asgari ücretle ancak 275 TL alınabiliyor. Olsun, yine de vatandaşta mutluluk ve sevinç yarattığı bir gerçek. Ne var ki, bu sevinç ve mutluluğun varlığı ancak bir gün sürebildi. Çünkü, daha yeni asgari ücret ele geçmeden yazının yazıldığı saatte 254 dolara düştü. Sevincin ve mutluluğun kalıcı olabilmesi için dövizin dizginlenmesi, gıda maddelerine ve temel tüketim maddelerine her gün yapılan zamların durdurulması, mutfaklardan bütün evi saran yangının söndürülmesi, milli paramız TL’nin itibarını kazanması şarttır. Evet, bu ülkede çalışanlara, emeklilere, asgari ücretlilere dolarla maaş verilmiyordu, doğru.. Ama tükettiğimiz tüm maddeler ithal olduğu için dolarla yurdumuza giriyor ve fiyatları da dolar kuruna göre belirleniyor. Burada şu soruyu sormak şart oldu: Yol, köprü, tünel geçişleri neden dövizle? Yine de yeni asgari ücretin tadını çıkaralım. Dileyelim emekliler ve tüm çalışanlar için de aynı süreç işlesin; bu güzel niyet devam etsin; beklentiler karamsarlıkla sonuçlanmasın; umutlar yeniden filizlensin. Hakkını verelim: Hükümet elinden geleni yaptı, ama gönlünden geçen bu değildi. Çok bekledik, bir bahar daha bekleriz!

remzisarikas@gazetebanka.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
20Oca

Kutlu Yürüyüş

19Oca
17Oca

Huzur Veren Beyanatlar!

16Oca
15Oca

Güneş Mutlaka Doğacak..