Kahve Molası… - Remzi Sarıkaş

Kahve Molası…


Bugün Pazar. Yaşadığımız ekonomik krizin üzerimizdeki travmasından sıyrılmak istiyorum. Ekonomik bunalımın stresinden biraz olsun uzaklaşıp kızgınlıklarımı, öfkelerimi, eleştirilerimi bir günlüğüne de olsa erteleyip bir kenara koymak istiyorum. Bir Pazar kahvesinin esrikliğinde zihnimi dinlendirip insan ruhuna dinginlik veren tatlı bir hülyanın kucağına bırakmak istiyorum kendimi. “İnsan dünyada, hayal ettiği kadar vardır.” Sözünün ana temasından kopmadan bugünü sakin yaşamak istiyorum.

Bir tarihi anekdot anlatacağım sizlere bugün. Tabii, bunu yaşadığımız gündelik siyasetten soyutlamamız da mümkün değil. İbret olması, yaşadıklarımızı göz önüne getirip düşündürtmesi ve yüzümüzde buruk da olsa bir tebessüm yaratması bakımından önemli buluyorum bu kıssayı. Her yaşanmışlık, geçmişten günümüze tutulan bir aynadır. O aynaya bakarak kendimizi görür ve tavırlarımıza, davranışlarımıza bir istikamet veririz. Burada önemli olan bakmak ve görmek..

Sözü daha fazla uzatmadan gelelim tarihi kıssamıza: Vaktiyle ülkenin birisinde kendisi için pişirilen patlıcan yemeğini pek beğenen padişah, “Patlıcan, çok güzel bir sebzedir.” deyince, dalkavuk almış sazı eline:

-Efendim isabet buyurdunuz. Patlıcanın yemeği olur, çeşit çeşit tatlısı olur, turşusu kurulur,  tadına doyum olmaz…

Padişahın yemeğini çok beğendiğini gören aşçıbaşı, sultanını memnun etmek için ertesi gün de patlıcan pişirmiş. Ama padişah bu işe hiç sevinmemiş:

-Bu ne böyle! Her gün patlıcan mı yiyeceğiz? Mübarek bari bir şeye benzese…Ne şekli şekil, ne tadı tat…

Dalkavuk onaylamış:

-Haklısınız efendim…Ne yemeği bir şeye benziyor, ne kendi…Tadı da yok, tuzu da…

Padişah öfkeli:

-Sen benimle alay mı ediyorsun? Daha dün patlıcanı öve öve bitiremeyen sen değil miydin?

Dalkavuk:

-Aman efendim estağfurullah…Ben patlıcanın değil, zat-alilerinizin dalkavuğuyum…

Bugünlük bu kadar. Bir pazar kahvesinin tadında ve mis kokusunda; yüzünüzde manalı tebessüm, aklınızda soru işareti olsun.

remzisarikas@gazetebanka.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
17Oca

Huzur Veren Beyanatlar!

16Oca
15Oca

Güneş Mutlaka Doğacak..

14Oca
13Oca