Yanlış Propagandaların Tuzağına Düşmeyelim! - Remzi Sarıkaş

Yanlış Propagandaların Tuzağına Düşmeyelim!


Yaşadığımız ekonomik kriz tüm yaşantımızı karatırken, en az bu kriz kadar hayatımızı etkileyen Covit-19 virüsünü gündemimizin arkasına itiverdik. 2019 Yılının Aralık ayından beri tüm dünyayı işgal eden bu virüs, pek çok insan hayatının son bulmasına ve milyonlarcasının da entübe olmasına sebep oldu. Nasıl ve ne zaman biteceğine dair birtakım çıkarımlarda bulunmak da bilimsel kuramlardan uzak olmanın esef verici ifadesiydi. Kendisini bu konuda uzman olarak gören gafiller, ne yazık ki bunca yaşananlara rağmen, hala anlaşılmaz bir şekilde insanları yanlış yönlendirme faaliyetlerine devam etmektedirler.

Dünyayı istila ve tüm insanlığı esir eden bu kabusun 2022’de de devam edeceği muhakkak..Yeni yılın başında olmamıza rağmen dünya genelinde 2,5 milyondan fazla vaka ve 5,5 milyondan fazla can kaybı var. Kılık değiştiren –mutasyona uğrayan- virüs dünya üzerindeki seyr-ü seferine hızını artırarak değişik adlarla devam etmektedir. Delta varyantı, Omicron varyantı derken daha hangi varyantlarla karşılaşacağımız meçhul..Ülkece bu varyantlardan oldukça nasibimizi almışız. Her gün, resmi rakamlara göre yükselen ve 70 bine dayanan pozitif vaka tespit ediliyor. Yine her gün en az bir uçak dolusu can kaybımız oluyor.

Vaka sayılarının ve can kayıplarının nedenlerine baktığımızda, genelde maske-mesafe-hijyen kurallarına dikkat etmeme ve aşı olmama gerçeğiyle karşılaşıyoruz. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de aşı karşıtlığı propagandası devam etmekte. Bilim adamı kılığında ve kendini bu konuda uzman olarak gören yetersiz kişiler insanların aşıya karşı tavır takınmalarına sebep oluyorlar. Bu yetersiz kişilerin propagandaları, ülkemizde özellikle dini muhafazakarların çoğunluk teşkil ettiği bölgelerde etkili oluyor. Kayıplarımız ve acılarımız bu yüzden azalmıyor.

Yapılan araştırma ve incelemelere göre, varyantlar, yüzde 95 ve üzerinde oranla aşı olmayanları etkiliyor. Bundan dolayı da her gün vaka sayılarımız artıyor ve can kayıpları vermeye devam ediyoruz. Yani, 2022 yılında da Covit-19’un esareti altında yaşayacağız. Çare; maske-mesafe-hijyen, çözüm; aşı..

Aşı konusunda birtakım kaygıların olması doğaldır. Ancak, aşıların koruyuculuğu ve can kaybını önleyiciliği kanıtlanmıştır. Aşılarla ilgili gelecekte ne gibi durumlarla karşılaşılacağı kuşkusuna yenik düşmek Azrail’e randevu vermek anlamı taşıyor. Aşı karşıtlarının zerre kadar kanıtlanmamış iddialarının esiri olmak, en az virüs kadar tehlikelidir.

Yapmamız gereken, bilim insanlarımızın uyarıları doğrultusunda maske-mesafe-hijyene dikkat edip aşı olmak. Birtakım yanlış, bilimsellikten uzak propagandalara kapılmayıp hayatımızı tehlikeden uzak tutmak. Başka çözüm ve çare yok. Yaşadıklarımız bize bunu doğruluyor. Elbette bu bir tercih, diyebilirsiniz. Tercihlerin de bir demokratik hak olduğunu savunabilirsiniz. Ancak, tercihler toplumların menfaatine uygun olmalıdır. Başkalarına zarar veren tercihler demokratik hak olmaktan ziyade benciliktir.

Tam kapanma uygulayamayacağımıza göre acil tedbirlerin bir an evvel alınıp hayata geçirilmesi kaçınılmazdır. Aşı uygulamasına karşı olanların kalabalık mekanlara girmesine müsaade edilmemeli, çarşı, Pazar, market; sinema, tiyatro..gibi sosyal ihtiyaçların karşılandığı alanlara girmelerine belirli şartları yerine getirmeleri halinde izin verilmelidir. Aksi halde, iyi başlamadığımız 2022 yılı da 20232ün dünyamızın bu beladan kurtuluşunun müjdecisi olmayacak.

remzisarikas@gazetebanka.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
24Oca
22Oca
20Oca

Kutlu Yürüyüş

19Oca
17Oca

Huzur Veren Beyanatlar!