Yeni Güne Merhaba! - Remzi Sarıkaş

Yeni Güne Merhaba!


Hayat her gün yeniden başlıyor. Yeni günle birlikte yeni umutlar filizlensin içimizde istiyoruz. Çünkü çok zorluklar çektik milletçe, çok sıkıntılara katlandık. Umut ışığımız yansın artık. Hep beklemekle geçmesin ömrümüz. Kader bir kere olsu bizden yana taraf olsun. İçten bir “Merhaba!” diyelim yeni güne. Azmimiz artsın, sıkıntılarımız son bulsun, yaşamımız anlam kazansın.

Bunları düşünürken Sabahattin Kudret Aksal’ın şiiri dökülüyor dudaklarımdan:

Merhaba yeni gelen gün
Gökyüzünde belirsiz aydınlık
Denizde çivit mavisi
Merhaba yaşama gücüm 

Hadi bakalım başla işine
İlk vapuru, ilk treni
İlk uçağı kaldır
Dünyamızın çarkı dönsün

Şu çarpan yüreğimizin 
Umudunun sende olduğunu bil
Bil de ona göre davran
Getireceğin mutluluğu getir.

Şairin de dizelerinde dile getirdiği gibi mutluluklar bekliyoruz yeni gelen günden. Bu beklenti ile 3 Ocak 2022 gününü sabırsızlıkla bekledik. Bu tarih, memur ve emekliler için önemliydi. Çünkü bugün enflasyon rakamları açıklanacak, memur ve emeklilere yapılacak zammın oranı ilan edilecekti. Nihayet beklenen gün ve açıklamanın yapılacağı saat geldi. Bütün emeklilerin ve memurların dikkati yapılacak açıklamalarda..Önce TÜİK, enflasyon rakamlarını açıkladı. Yapılan açıklama yanıltıcı olmadı.  Her zamanki gibi, dahice matematik uzmanlıklarını gösterdiler! Nasıl ve nerede ölçüm yaptıkları bilinmeyen bir enflasyon rakamını uzmanlıklarına gölge düşürmeyecek şekilde kamuyla paylaştılar. Resmi enflasyon rakamları yine de son 19 yılın zirvesine çıktı. Aylık enflasyon; yüzde 13,58,  yıllık enflasyon da 36,08 çıktı. Bu rakamlar bizim çarşıda, pazarda, markette muhatap olduğumuz enflasyonla örtüşmemesine rağmen yine de çok yükse..

Bu rakamlar 2002 yılındaki enflasyonun üzerinde. 2002 yılındaki enflasyon rakamı; yüzde 29,7..Yıllık ise, 30,8’di. Demek ki, ekonomimiz 2002’den daha iyi değil..Şunu da belirtmek lazım ki, TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarına 1Ocak gecesi akaryakıta, elektriğe ve doğalgaza yapılan astronomik zamlar dahil değildir. Çok zekice bir çalımla 2021 Aralık ayının enflasyonu resmi olarak daha olduğundan daha düşük çıktı. Bu zamların enflasyona etkisini Ocak, Şubat ve Mart aylarında yaşayacağız. Bu aylarda enflasyonu yeni rekorlar kıracağını açıklıyor uzmanlar. İnşallah yanılırlar, yoksa sosyal psikolojimiz için çok yıkıcı olacak.

Enflasyonun resmi olarak da yüksek çıkması “Faiz sebep, enflasyon neticedir.”  tezini çürütüyor. Ortaya çıkan tablo, bunun tam zıttı. Yani düşük faiz, yüksek enflasyon gerçeğini yaşatıyor bize. Acil önlemlere ihtiyaç var. Aksi takdirde bugünleri de ararız.

Akaryakıta yapılan süper zamların trafiğin rahatlamasına fayda sağladığını söyleyebiliriz. Vatandaş arabasına binemediği için büyük kentlerdeki trafik problemi de önlenmiş oldu böylece! Bundan böyle milyarlarca tutarında ihaleler vererek yeni yollar, köprüler ve tüneller yapmaya da gerek kalmayacak! Sorun kendiliğinden çözüleceği için hazinemiz de tasarruf yapmış olacak! Bunu ekonomimize olumlu yansıyacağı muhakkaktır! 

Enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından emeklilere ve memurlara yapılan zam oranları açıklandı. Asgari ücrete yapılan yüzde 50’nin üzerindeki zammın ardından hükümete yakın yazarlar emekliye ve memurlara da en az yüzde 40 ve üzerinde zam yapılacağını yazdılar günlerce. Ümit aşıladılar, doping yaptılar. Ayrıca emeklilere yapılacak zammın asgari ücret düzeyinde olacağını da işlediler. Hakikaten 1500 TL ve bunun biraz üzerinde maaş alan emeklilerimizin buna çok ihtiyacı vardı. Çünkü 84 milyon, aynı şartlarda yaşıyor. Emeklilerin de bu ülkede kalan ahir ömürlerinde insanca yaşamaya hakları var..Yoksulluktan buz tutmuş yüreklerinin biracık olsun güneşe ihtiyacı var.

İlk etapta açıklanan zam oranları; emekliler için yüzde 25,5, memur emeklileri ve memurlar için yüzde 5+22,5 oldu. Tabii bu oranlar pek hoşnutluk yaratmadı. Cumhurbaşkanımızın Bakanlarla yaptığı toplantının ardından yüzde 2,5 ek zamla ilk 6 ay için yapılan zammın 30,5 olduğu kesinlik kazandı. Beklentileri karşılamamasına rağmen enflasyon dizginlenir, temel tüketim ve ihtiyaç maddelerine, gıdaya yeni zamlar yapılmazsa biraz ferahlık sağlayacaktır. Yalnız düşük emekli maaşı olanlara mutlaka seyyanen de olsa takviye yapılmalıdır. Merhaba yeni gelen gün!

remzisarikas@gazetebanka.com

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
20Oca

Kutlu Yürüyüş

19Oca
17Oca

Huzur Veren Beyanatlar!

16Oca
15Oca

Güneş Mutlaka Doğacak..