Gündem

Yeni eğitim- öğretim yılı başladı, velilere kötü haber verildi: Artan kantin kiraları, öğrencilere yüzde 100 zam ile yansıyacak!

Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde döviz kurlarında ve altın fiyatlarında gözlenen yukarı yönlü hareketler, aralık ayının ortasına gelindiğinde tarihi zirvelere şahitlik ettirdi. Dolar, euro, sterlin ve altın fiyatlarının rekor seviyelere ulaşmalarının ardından gündelik hayat şartları da aynı oranda ağırlaşmaya başladı.

Ekonomi piyasalarında gözlenen ani dalgalanmalar sonucunda gündelik hayat akışı içerisinde satışa sunulan birçok hizmet başlığına ve hizmet ürününe yüksek oranlarda zamlar yapıldı. Yapılan zamlardan birçok sektör direkt olarak etkilenirken gayrimenkul fiyatlarında ve gıda fiyatlarında gözlenen yüksek zamlar, tüketicilerin ellerini kollarını resmen bağladı.

Gayrimenkul satış fiyatlarının yanı sıra kiralama bedellerinin de artması ilgili gayrimenkullerde hizmet veren dükkan sahiplerinin ürünlerine de yüksek oranlarda zamlar yansıtmalarına sebep oldu. Bu durumun son örneği ise bugün resmen başlamış olan yeni eğitim- öğretim yılının kantin fiyatları oldu.

Yapılan son zamların ardından yeni eğitim- öğretim yılına yüksek kira bedelleri ile başlamış olan kantinciler, kantinde satışa sundukları ürünlere yeni zamlar yansıtmak durumunda kaldı. Hali hazırda zaten bir süredir zamlı olan ürünlerin bir de kantinciler tarafından zamlanması, velileri zor duruma soktu. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kantin kira fiyatlarına dair hükümet yetkililerine seslendi.

TESK BAŞKANINDAN HÜKÜMET YETKİLİLERİNE ÇAĞRI!

Bugün başlamış olan yeni eğitim- öğretim yılı, beraberinde bazı problemleri de gündeme getirdi. Yeni dönemde hizmet verecek olan kantinler için kira bedellerinin 20 bin TL’ye kadar yükseldiği, bu durumun da kantinde satılan ürünlere zam olarak yansıyacağı bilgisi kaydedildi.

Yeni eğitim- öğretim yılında kantin kira bedellerinin fahiş rakamlara ulaşmasına ilişkin açıklamalarda bulunan TESKİ Genel Başkanı Bendevi Palandöken, şu ifadeleri kullandı: “Milli Eğitim Bakanlığı ve valilikler okul kantinlerinde gözlenen kira artış oranlarına yüzde 25 sınırlaması getirmeliler.”

KİRA ARTIŞI KANTİN ÜRÜNLERİNİ ETKİLEDİ!

TESK Başkanı Bendevi Palan Döken’in kantin kira bedellerine ilişkin yayınlamış olduğu yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Okul kantini ihalesi dönemi kapsamında yüksek talebin gözlenmesi, kantin kiralarını da büyük oranda arttırdı. Milli Eğitim Bakanlığı bu konuda devreye girerek, yeni eğitim- öğretim yılında kantin kiralarını arttırmamalı. Okul kantinlerinin kirala bedellerinin yüksek olması, esnafın maliyetini arttırdığı gibi kantin içinde satışa sunulan ürünlerin fiyatlarına da zam olarak yansır.”

“ESNAF ZOR DURUMA DÜŞTÜ!”

Koronavirüs salgını döneminde 2 yıl kadar kapalı kalan okun kantinlerinin esnafı zor bir duruma soktuğunu ve bu dönemde de artan kiralar sebebi ile mağduriyetin devam edeceğini ifade eden Genel Başkan Palandöken, açıklamasına şu ifadeler ile devam etti: “Cumhurbaşkanımızın talimatı ile birlikte konut kiralarındaki kira artış oranına yüzde 25’lik sınırlama getirilmişti. Okul kantinlerinin kira bedellerinde bu sınırın uygulanmaması, esnafı oldukça zor bir durumda bırakacak. Kiraların artması maliyetleri de arttıracağı gibi bu durum öğrencileri, öğretmenleri ve velileri etkileyecek. Zaten gıda ürünlerinde fiyat artışı, enflasyonu arttıran en önemli etken. Bunun yanı sıra pandemi döneminde biriken borçlar ve şimdiki kira artış sorunları, kantin esnafını oldukça zor duruma sokacak.”

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.