Gündem

Yeni emekli olacaklar işlemler artık online tamamlanacak: HİTAP uygulaması ne zaman başlayacak?

Çalışan milyonlarca emekliyi ilgilendiren o kritik haber geldi. Emeklilik işlemlerinde istenen belgeler HİTAP sistemi ile gönderilebilecek. Alınan bu yeni karar ile emeklilik sürecinde işlemlerin eksiksiz ve daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesi amaçlanıyor.

HİTAP SİSTEMİ NE ZAMAN AÇILIYOR?

İlk kez emekli olacaklar için alınan bu yeni karar emeklilik sürecini daha kolay hale getirecek. 15 Kasım tarihinden itibaren HİTAP adı verilen sistem üzerinden emeklilik başvuru işlemleri ve onay işlemleri kısa sürede sağlanabilecek. Bu aşamalar gerçekleştirilirken belge alışverişi de yine site üzerinden sunulacak.

HİZMETTEN KİMLER YARARLANABİLECEK?

Cumhurbaşkanının imzaladığı bir genelge ile yayınlanan Genel Sağlık Sigortası ve Sosyal Sigortalar Kanununun da kapsamında ele alınan kamu görevlilerine yönelik özlük dosyaları bilgileri elektronik ortama HİTAP sistemi ile aktarılabilecek. Bu sigortalılık esasına dayalı olarak çalıştırılan tüm kamu kurum ve kuruluşlarındaki işçiler bu fırsatı değerlendirebilecek. Tüm sorumluluk Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığının elinde olacak.

EMEKLİLİK İŞLEMLERİ NASIL İLERLEYECEK?

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından emeklilik işlemlerinin daha kısa sürede ve hatasız olarak gerçekleşebilmesi mümkün hale geliyor. Teknik olarak altyapı hazırlanıyor ve en geç 2 ay içerisinde tamamlanarak personellerin kullanımına açılması bekleniyor. HİTAP sistemi içerisinde güncel veriler eksiksiz bir şekilde yer alacak. Emeklilik işlemleri buradan tamamlanacak. Başvuru aşamaları, onay aşaması ve son aşamada gerekli belgelerin istenmesi de yine bu sistem üzerinden gerçekleşecek. HİTAP’ın devreye girmesi ise 15 Kasım tarihinden sonra olması planlanıyor.

POSTA YOLUYLA EK BELGE TALEP EDİLEBİLİR!

Önceki dönemde Bakanlık tarafından işlenen ve kişiler ile gerçekleşen emeklilik süreci artık sisteme aktarılıyor. Fakat Bakanlığın istediği belirli belgeler talep edildiği durumda yine birebir kurum ile görüşme gerçekleştirilmesi istenebilecek. Böyle bir durumda da posta yolu ile iletişime geçilecek. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı HİTAP sistemine bakarak süreçte kişiye dair emeklilik bilgi ve belgelerine ulaşabilecek.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.