Para Piyasaları

Yerli analist BTC tahmini ile heyecanlandırdı: Bitcoin’de patlama geliyor mu?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), genel tabloya bakıldığında her ne kadar Kasım 2021’de sert yükselişler yaşamış olsa da yaklaşık bir yıldır düşüş eğiliminde hareket ediyor. 10 Kasım 2021 tarihinde 69 bin dolar ile ATH belirleyen Bitcoin, bu aşamadan sonra yeniden bu seviyeye hiç dönemedi. Ocak ayı itibariyle daha derin düşüşler yaşayan Bitcoin, Mayıs ve Haziran aylarında sert çöküşler yaşadı.

Gelen bu çöküşlerin ardından toparlanma eğilimi gösterme çabaları gelse de Bitcoin 25 bin dolar seviyesinin üzerini neredeyse hiç zorlayamadı. Mayıs ayından bu yana 20 bin dolar ile 25 bin dolar aralığında fiyat mücadelesi veren Bitcoin’in bir patlama yapıp yapmayacağı, yapacaksa ne zaman yapacağı merak ediliyor. Bu konuya ilişkin olarak yerli analistlerden de değerlendirmeler geliyor. Bitcoin ne zaman patlama yaşayacak?

BITCOIN PATLAMA YAPABİLECEK Mİ?

Son aylarda düşüş eğiliminde hareket eden Bitcoin, geçtiğimiz haftalarda bir yükseliş hareketliliği gösterdi ancak bu da kısa süreli gerçekleşti. 27 Ağustos tarihinden bu yana yatay fiyat hareketleri ortaya koyan Bitcoin, dar bir aralıkta hareket ediyor ve bazı analistlere göre Bitcoin, ilerleyen günlerde büyük bir patlama yaşayabilir. Bu yönde fikir belirten analistler, Bitcoin fiyatının 4 saatlik grafiğinde bu sıkışmanın, dolayısıyla da “patlama sinyalinin” görüldüğünü ifade ediyor. Analistlere göre 19 bin 500 dolar ile 20 bin 500 dolar aralığında akümüle olan Bitcoin bir patlama yaşayacak.

Yerli kripto para analistlerinden biri olan ve geniş kitlelere hitap eden Eylem Cülcüloğlu, Twitter’da yaptığı paylaşımda söz konusu olası patlamanın yönünü ABD borsalarının belirleyeceğini düşündüğünü ifade etti. Konuya ilişkin paylaşımında Cülcüloğlu “Bitcoin’de darlaşma var. Büyük patlama gelecek. Patlama yönünün ne tarafa olacağını bugün tatil olan ABD borsaları belirleyecektir. Yatay seyir ne kadar uzarsa patlama o kadar şiddetli olacaktır” ifadelerini kullandı.

JEROME POWELL’IN AÇIKLAMALARI TAKİP EDİLECEK

Yerli analistin işaret ettiği verilerin, sadece kripto para piyasaları değil küresel para piyasalarını etkilemesi bekleniyor. 8 Eylül tarihinde ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell birtakım açıklamalarda bulunacak. Bu konuşmanın öncesinde oluşan belirsizliğin, Bitcoin’de aşağı yönlü bir tepkiye neden olabileceği belirtiliyor. Powell söz konusu konuşmasında, Cato Enstitüsü’nün 40. Yıllık Para Konferansı kapsamında açıklamalarda bulunacak. Ayrıca ABD enflasyon verileri öncesinde Powell’ın açıklamaları ayrı bir önem arz ediyor.

BITCOIN’DE OLASI DÜŞÜŞ SENARYOLARI

Her ne kadar olası düşüş hareketliliklerinde Bitcoin için 19 bin dolar sınırı öne çıkarılıyor olsa da analistlere göre Powell’ın olası güvercin tondaki söylemleri sonrasında Bitcoin kısa sürede 25 bin dolar bölgesine hareket edebilir. Ayrıca ters yönlü tahminlere bakıldığında 19 bin 500 dolardan çok 19 bin dolar desteğinin kaybedilmesi durumunda da düşüşlerin hızlanabileceği belirtiliyor. Bu yönde fikir belirten analistlerden Crypto Capo, 19 bin dolar desteğinin kaybedilmesi durumunda 16 bin dolar seviyesinin test edilebileceğini ifade ediyor.

Bazı analistlere göre ise Bitcoin’in 19 bin dolar desteğini kaybetmesi durumunda 12 bin dolara kadar derin bir düşüş gerçekleşebilir. Zira analistler, 19 bin dolar ile 12 bin dolar aralığında Bitcoin adına güçlü bir destek bulunmadığını ifade ediyor.

Gazetebanka yatırım tavsiyesi vermez. Haberin kaynağı uzman açıklamalarıdır.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.