Ekonomi

Yine Apple yine rekor! Son çeyrek beklentileri dudak uçuklattı!

Dünyaca ünlü teknoloji şirketi Apple yeni rekor seviyeye imza atıyor. Katie Huberty yaptığı açıklamada 2021 yılının son çeyreği için rekor bir seviyenin söz konusu olduğunu bildirdi. Huberty; yıl içerisinde en çok satışın yapıldığı son çeyrekte oluşacak rekor seviyenin firma için 21.7 milyar dolar kâr etmesini beklediğini söyledi.

Morgan Stanley ise yaptığı analiz doğrultusunda Apple'ın tahminen son çeyrekte 122 milyar dolarlık gelir elde edeceğini söyledi. Bu konuda Wall Street yüzde üçlük bir fazlalık oluşacağını söyledi. Bu durumun iPhone markalı cep telefonlarına Çin'de gösterilen ilginin artmasından kaynaklandığını da ekledi.

İphone Satışları Hisseleri Arttırıyor

Apple her yıl ikinci ve dördüncü çeyrek zamanlarında elde edilen gelirleri ile konuşuluyor. Şu anda 2021 yılının Aralık ayı verilerinde iPhone satışlarının 83 milyona ulaştığı söyleniyor. Bu rakam 2022 yılında daha da şaşırtıcı olarak görülüyor. Ocak ayı içerisinde yapılan iPhone satışlarının 55 milyon’a ulaşabileceği öngörülüyor. İphone satışlarındaki yükselişin yanı sıra İpad satışlarında istenen rakama ulaşılamadı. Dördüncü çeyrekte elde edilen veriler tahminin altında kaldı.

Spekülatif Rakamlar Sürüyor

Apple'ın açıklaması net bir şekilde bildirilmedi. Uzman ve analistler tarafından yapılan haberlere göre bir oranlama ortaya çıkarılıyor. Yükseliş devam ettiği müddetçe istenen rakama ulaşıldığı anda her hisse başına kazancın 1.97 dolara ulaşabileceği de eklendi. Apple'ın ikinci çeyreği olarak adlandırılan Mart ve Nisan aylarında ki satış oranları takip ediliyor. İphone'un yeni bir ürünü olan İphone SE’ye ait üçüncü nesil cihazı piyasaları girerse eğer ikinci çeyreğin beklenenden daha hareketli geçeceği düşünülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.