Gündem

Youtube’a yeni reklam uygulaması geldi: 5 farklı reklam izlenmeden videoya geçilemeyecek!

Dünya üzerinde en çok içeriğin üretildiği ve tüketildiği mecra olan YouTube platformu yeni kararlara imza attı. Şirket tarafından yeni bir reklam politikası benimseniyor. Bu durum YouTube Premium abonesi olmayanlar için oldukça sıkıcı bir süreci beraberinde getirecek.

UYGULAMA TEST AŞAMASINDA!

YouTube elde ettiği kitle ve başarısıyla dünya çapında en çok gelişim gösteren uygulamalar arasında yerini alıyor. Pek çok üretici bu mecrayı gelir kapısı olarak değerlendiriyor. Son zamanlarda alınan uygulamalar kullanıcıları daha çok ücretli aboneliğe yönlendiriyor. Alınan son karar o sürecin daha da keskin bir aşamaya giriş yaptığını gösteriyor. Şu anda belirli bir kitlede denenen bu uygulama test aşamasında. Kısa bir süre sonra halka açık olarak uygulama devreye girecek.

5 FARKLI REKLAM ARKA ARKAYA İZLETİLECEK!

YouTube ücretli abonelik sistemini kısa bir süre önce açıklamıştı. Premium üyeliğe sahip olanlar reklamları izlemeden platformu kullanabiliyor. Kullanıcıları premium abone olmaya davet eden bu yaptırımlardan biri de yeni alınan karar oldu. 5 saniyeyi dahi geçmeyen ve tek reklamdan oluşan reklam izleme kuralı zamanla iki reklama çıkarıldı. Üstelik artık her reklam 10 saniyeyi bulabiliyordu. Alınan son kararı ile ücretsiz olarak YouTube’u kullananlar artık arka arkaya 5 farklı reklam görmeye başlayacak.

“REKLAM SÜRESİ KISALACAĞI İÇİN DEĞİŞİKLİK OLMAMIŞ OLACAK!”

Alınan bu karar ücretsiz kullanıcılar için büyük bir tepki oluşturdu. Ardı ardına gösterilecek 5 reklam üstelik atlatılamayacak. Konu üzerine Team YouTube bir açıklamada bulundu: “YouTube reklamları genellikle 5 ile 30 saniye arasında değişerek kullanıcı ile buluşuyor. Yapılacak yenilikle beraber arka arkaya 5 farklı reklam getirilecek ve her bir reklamın uzunluğu ise 6 saniyeyi aşmayacak. Hal böyle olunca reklam izleme sürelerinde harcanan zamanda herhangi bir değişiklik olmamış olacak” denildi. Yapılan bu açıklama yine de ücretsiz olarak YouTube’u kullananlar için pek de tatmin edici gelmedi.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.