Gündem

Youtube’da yeni gelir kapısı oluşuyor: Yeni yılda ek gelir kapısı sunacak platform TİKTOK’a meydan okuyor!

YouTube platformu farklı güncellemelerle içeriklerini yenilemeye devam ediyor. Süreçte kullanıcılara daha pratik ve kazanç sağlatan gelişmeler sunmaya dikkat ediyor. YouTube yeni yıl ile birlikte içerik üreticilerine yönelik reklamlardan gelir kazanmalarını arttıracak yeni düzenlemeler yapma kararı aldı.

İçerik üreticilerinin reklamlardan belirli bir gelir elde edebilmelerini sağlayacak Shorts düzenlemesi 2023 yılında başlatılacak. Yapılacak bu yeni düzenleme ile beraber hedefte kısa video paylaşımı yapan kişilerin algoritma tarafından daha rahat algılanıp ürettikleri içeriklerden gelir elde edebilmelerini sağlamak yer alıyor.

YOUTUBE SHORTS İLE NASIL GELİR ELDE EDİLİR?

Dünya çapında en çok video paylaşımı yapılan site unvanına sahip olan YouTube son olarak yıl içerisinde Shorts içerik olarak adlandırılan bir bölüm tasarlamıştı. Bu bölümde saniyelik parçalar yapılıyor, kısa videolar eklenerek takipçilerle etkileşim sürdürülebiliyor. Yapılacak yenilikle beraber kısa içerik üreticilerine yönelik özel bir reklam reklam geliri elde etme imkanı sunulacak.

YouTube short üzerinden para kazanmak isteyen kişilerin 90 gün içerisinde 10 milyon görüntülenmeyi yakalaması gerekiyor.

YOUTUBE SHORTS NE KADAR KAZANDIRACAK?

Bu yeniliği, Reuters haber ajansından elde edilen bilgiye göre belirli bir limiti dolduran kişiler tarafından kullanılmaya başlanabilecek. 2023 yılında net olarak kullanıcı ile buluşacak olan bu yeni özellik ile Shorts kısa video paylaşımı alanı milyondan fazla üreticiye yeni bir gelir kapısı oluşturacak. Başvurular belirli bir tarihte alınacak. Açıklanan haberde platformun içerik üreticilerine yönelik elde edilen reklam gelirinden %45’lik bir pay vereceği ifade edildi.

YOUTUBE TİK TOK’A MEYDAN OKUYOR!

YouTube videolarından gelir elde edenler artık ek olarak YouTube kısa video paylaşımı fırsatı sunan Shorts alanından da ek kazanç sağlayabilecek. Farklı video paylaşımı standartları burada da benimsenecek. Shorts kısmından reklam koyma seçeneği uygulanacak. Buna benzer bir hamle TikTok ve Vine gibi uygulamalar içinde yapılmıştı fakat beklendiği gibi başvuru yapılarak süreçte ek bir kazanç elde edilmek mümkün hale gelmemişti. Bunun üzerine YouTube bu hamlesi ile özellikle rakip olarak gördüğü TİK TOK platformundan bir adım önde olacak

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.