Gündem

Youtuber canlı yayın açtı İphone 14 kaza anında herkesi şoka uğrattı: Kazayı algılama özelliği takdir topladı!

Geçtiğimiz günlerde iPhone 14 modelinin tanıtımı yapıldı ve satışa çıkarıldı. Sosyal medyada popüler  yayın kanalı olan YouTube üzerinden bir kullanıcı iPhone 14’ün kaza anına yönelik verdiği tepkiyi ölçebilmek için sunduğu performansı canlı yayında herkese izletti. Trafik kazasını algılama özelliği görenleri şaşırttı.

İPHONE 14 KAZA ANINDA NE YAPTI?

Canlı yayın yapılan ve bir kaza anını hedef alan yayında iPhone 14 çarpışma yaşandıktan birkaç saniye sonra bölgede kaza olduğuna dair bir bildiri ekranını açtı. Kullanıcından acil yardım isteyip istemediğine dair bir yanıt alabilmeyi bekledi. Cihaz ardından yanıt alamadığını fark ettiği anda 10 saniyelik bir sayaç sürecini başlattı.

10 saniyelik sayaç sona erdiğinde acil yardım çağırma özelliği devreye girdi.

iPhone 14’ün bu yeniligi pek çok kullanıcılığı açısından güvenlik yönü ile beğenilen bir özellik oldu. Bununla beraber farklı özelliklerde yapılmıştı fakat en çok bu özellik beğenildi. Gerçek hayatta uygulanabilirliğinin test edilmesi amacıyla Youtuber tarafından yapılan canlı yayın onlarca kişi tarafından izlendi.

UYGULAMA HANGİ MODELLERDE GEÇERLİ

Popüler bir teknoloji kanalı tarafından test yapıldı ve sonuçları memnun ediciydi. Hedefte gerçek bir kaza yaşatma deneyimi söz konusuydu. İki farklı zamanda arabaların çarpıştırılması testi uygulandı ve her 2 denemede de beklenen sonuç elde edildi. Çarpışma yaşandıktan saniyeler içerisinde kaza yapıldığını telefon algılıyordu. Kullanıcıya önce yardım isteyip istemediği soruluyor. Ardından 10 saniyelik süreç başlatılıp sona erdiğinde ise acil yardım çağırma özelliği aktif hale geliyordu.

En çok merak edilen konu bu özelliğin hangi modellere yansıtıldığıydı. Sadece iPhone 14 modellerinde değil Apple Watch Series 8 modeli, Apple Watch SE 2.Nesil modeli ve Apple Watch Ultra modellerinde geçerli oluyor.

İPHONE 14 ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

iPhone 14 modelinin teknik özellikleri ekran boyutundaki genişleme ve pikseldeki artış ile dinamik bir tasarım sunuyor. Apple A16 bionic işlemcisi kullanılıyor. 6 GB RAM özelliği ile ön kamerası 12 megapiksel arka kamerası 4320p 8k/ 2.160p 4K ve 1080P özelliği sunuyor. Ağır çekim modu kullanıldığında saniyede 240 kare 1080P ile destekleniyor. 1 Terabayt dahili hafıza ile 512 GB alan sunuyor. İşletim sistemi olarak ise iOS 16 tercih edilmiştir.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.