Gündem

Yüksek Emekli Maaşı Almak İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gereken Noktalar! Son 7 Yıl Önemli!

Bütün çalışanların hedefi olan emeklilik hayatının rahat geçmesini isteyenlerin araştırma konusu çalışma hayatı süresinde ne yapılmalı ki emekli maaşı yüksek olsun sorusuna cevap aramak olmakta. Milyonlarca çalışanın aklından geçen bu sorunun cevabını sizler için araştırdık. Bu noktalara dikkat etmeniz halinde emekli maaşınız daha yüksek olacaktır. Çalışırken emekli maaşımı nasıl yükseltirim? Sorusunun cevabı yazımızın devamında.

Son 7 Yıl Belirleyici

Bütün çalışanlar imkânları daha iyi olduğu için 4\A işçi statüsünden emekli olmayı istemekteler. BAĞ-KUR’lu çalışıyorsanız BAĞ-KUR’dan isteğe bağlı sigorta ödüyorsanız yine BAĞ-KUR üzerinden, işçi iseniz 4\A’lı olarak emekli olursunuz. Ancak birden fazla iş kolunda çalışanlar için ise durum biraz kafa karıştırıcı olabilir. Yasal düzenleme ile çalışma hayatı boyunca farlı iş kollarında çalışanların hangi statüden emekli olacaklarını belirlemek için getirilen uygulamada çalışanın son 7 yıl içerisinde en çok prim ödemesi bulunan iş kolu emeklilik statüsünü belirlemekte. Emekli maaşınızın yüksek olmasını istiyorsanız son 7 yılınızda hangi statüde prim ödemesi yaptığınıza dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer her iki statüde de aynı çalışma süresine sahipseniz bu durumda en son prim ödemeniz hangisi üzerindeyse o statüden emekli olursunuz. Son prim ödemeniz 4\A üzerinden ise SSK’dan BAĞ-KUR üzerindense BAĞ-KUR’dan emeklilik hakkı kazanırsınız.

2000 Yılı Öncesi Sigortalılar

İlk sigortalı olduğu tarih 2000 yılı öncesi olan çalışanların emekli maaşı kat sayı, aylık bağlanma oranı ve gösterge rakamına göre hesaplanmaktadır. Aylık bağlanma oranının yüzde 60’ı kat sayı için de 12000 alınarak hesap yapılmaktadır.

2000 – 2008 Arası ve 2008 Yılı Sonrası Sigortalılar

2000 ile 2008 yılı arası sigorta başlangıcı olanlar ile 2008 sonrası sigorta başlangıcı olanların emekli maaşı hesaplanmasında farklılık bulunmaktadır. Bu durumda 2000 ile 2008 tarihleri arasında sigortalı çalışmaya başlayanların emekli maaşları hesaplanırken kat sayı, bağlanma oranı ve güncelleme katsayısı, büyüme rakamı ve TÜFE hesabı kullanılmaktadır.

2008 sonrası sigortalı olanların emekli maaşı hesaplanmasında ise aylık kazancın ortalaması, güncelleme kat sayısı ve TÜFE oranı kullanılmaktadır. Güncelleme kat sayısı yüzde 30, aylık bağlanma oranı yüzde 40 olarak belirlenmektedir. 7000 günden fazla yatırılan primler her yıl için yüzde 2 bağlanma oranı artmaktadır.

Asgari Ücretten Fazla Maaşla Çalışın

Asgari ücretle çalışanların emekli olmak yerine çalışmaya devam etmeleri emekli maaşlarında artışa neden olmaz. Ancak asgari ücretin birkaç katı maaşla çalışanların çalışmaya devam etmeleri halinde daha yüksek emekli maaşı almaları olasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.