Yüksek Emekli Maaşı İçin Bunu Mutlaka Yapın!

Memuriyetten önceki 4A'lı veya 4B'li geçen sürelerin zamanında hizmet birleştirme yapılması emeklilik aylığının yüksek olmasında önemli bir etkiye sahip olmaktadır. Detaylar haberimizde...

0
93
Hizmet Birleştirme
Hizmet Birleştirme

Hizmet birleştirmesini zamanında yapan memurlar, yüksek emekli aylığı alabiliyor. Emekliliğinde yüksek maaş almak için hizmet birleştirmesinin zamanında yapılmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Bilindiği üzere 1 Ekim 2008 tarihinden önce sigortalılık statüleri farklılık gösteriyordu. Bu kapsamda statülerin kendi kanunlarına göre değerlendirilmesi sebebiyle sigortalıların bu hizmetlerini birleştirmeleri için bazı işlemler yapmaları gerekiyordu. 5510 sayılı Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun güncellendiği 1 Ekim 2008 tarihinden sonra sigortalı kişilerin böyle bir işlem yapmasına gerek kalmadı.

Emekli Olmadan Önce Yapılmalı

Memurların hizmet birleştirilmesi için emekli olmayı beklememeleri önem arz ediyor. Zira hizmet birleştirmesi yapmak için emekli olacağı tarihi bekleyen memurlar, düşük emekli aylığı alabiliyor. Bu bağlamda memuriyete başlamadan önce ya da memuriyet arasında 4A’lı (eski adıyla SSK) ve 4B’li (eski adıyla Bağkur) geçen sigortalılık sürelerinin birleştirme işlemlerine hizmet birleştirilmesi denmektedir. Söz konusu işlemin memurun hizmet verdiği kamu dairelerince yapılması önem teşkil etmektedir. Çünkü kamu idaresi sosyal güvenlik il veya merkez müdürlüğünden bu sürelere ilişkin bilgileri aldıktan sonra birleştirme işlemini yerine getirmektedir.

Bu işlemin hangi birimlerde yapılacağına dair memur vatandaşlarda yanlış bir algının olduğu da görülmektedir. Bununla birlikte söz konusu hizmet birleştirme işlemi emekli olmadan ne kadar erken bir tarihte yapılırsa o kadar olumlu sonuçlar sağlamaktadır. Çünkü bu işlemin emekli olunacak tarihte yapılması durumunda memurun daha önceki hizmeti emekli aylığına esas derece ve kademesini yükseltecek olsa bile memur bu imkandan yararlanamamaktadır.

İlk defa 1 Ekim 2008 tarihinden önce memuriyete başlayan kişiler, diğer statülerde bulunan sigortalılık sürelerine ne kadar erken birleştirirlerse o kadar yüksek emekli aylığı alma şansları artmaktadır. Bu noktada memurların daha düşük derece ve kademeden emekli aylığı alması riski her zaman göz önünde bulundurulmalıdır.

Önceki Aylıklar Emekli Maaşını Etkiliyor

Memur vatandaşın, memur olmadan önce sigortalı olarak geçen süresi emekli aylığını artırabilecek bir nitelikteki hizmet bolsa bile hizmet birleştirmesi emeklilikten önce bir tarihte yapılmadığı takdirde emeklilik aşamasında bu hizmetin birleştirilmesi emekli aylığını artırmaktadır. Hizmet birleştirmesinin emekli olunan tarihte yapılması, memurun emekli aylığını düşürdüğü gibi aynı zamanda Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) prim gelirini de düşürmektedir. Bu nedenle hem SGK zarara uğramakta hem de emekli olacak memur vatandaşın aylığı düşük olmaktadır. Dolayısıyla 1 Ekim 2008 tarihinden önce memuriyete başlayan kişilerin hizmet birleştirmelerini bir an evvel tamamlamaları önem teşkil ediyor.

Yüksek Aylık İçin Temel Şart

Bir örnekle açıklamak gerekirse, 4 yıllık fakülte mezunu olan ve genel idare hizmetler kadrosunda 15.11.2007 tarihinde göreve başlayan sigortalı memurun göreve başlamadan önce 4A yani SSK kurumuna bağlı olarak geçen 1.170 gün sigortalılık süresi bulunuyorsa, bu durumda kişinin emeklilik keseneğine esas aylığı için terfi tarihi sigortalılık süresi kadar geriye götürülmektedir. Bu kapsamda memur olmadan evvel 3 yıl 3 ay sigorta süresi bulunan bu kişinin emekliliğe esas aylığı için terfi tarihi 15.08.2004 olarak bulunacak ve kişinin bu tarih üzerinden emekli keseneğine esas aylık derece kademesi ilerleyecektir.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here