Gündem

Yuvam Hesap yatırımcıları umduğunu bulamadı: Kur Korumalı Mevduat daha çok kâr getirdi!

Yurt dışında yaşayıp döviz kurundan etkilenmemek için oluşturulan Yuvam Hesabı Şubat ayında başlamış ve mevduat hesaplarını TL’ye dönüştürmek hedeflenmişti. Yuvam Hesabına ilişkin Merkez Bankası açıkça verilerini paylaşmamış olmasına rağmen BDDK aylık verilerinin ayrıntılarına bakıldığında süreçte TL’ye dönüş için yapılan bu işlemin istendiği gibi yüksek kâr payı getirmediği fark edildi.

BDDK verilerine bakıldığında Yuvam Hesabı devreye alınmadan önce Ocak ve Temmuz ayı sonunda kadar yurtdışı yerleşiklerde TL cinsi mevduat %45,33 artış göstermişti. Toplamda bu 72 milyar 191 milyon liralık bir oluşumu desteklemişti. Ancak Yuvam Hesabında bu mevduatın payı sadece 0.5 oranında yükselişle desteklendi.

TOPLAM TL MEVDUAT PAYI SADECE 0.5 ORANINDA ARTIŞ YAŞADI!

Yapılan incelemeler doğrultusunda elde edilen veri ise yurtdışı yerleşiklerin Türk bankalarındaki toplam mevduat TL’si mevduat payında sadece 0.5 oranında puan artışını destekledi. Döviz mevduatının payı ise 0.4 puan azalma gösterdi. TL mevduatında 1 milyon lira ve üzeri mevduat büyük bir pay sahibi iken Yuvam Hesabı devreye alındıktan sonra veriler hızla yükselişe geçti.

YUVAM HESAP KULLANICILARI 3-12 AYLIK VADEYİ TERCİH ETTİ!

Yuvam Hesabı kullanıcıları 3 aydan 24 aya kadar vade açabiliyor. Elde edilen verilerde 3 ile 12 ay arası vade aşamaları daha çok tercih edilmişti. En yüksek artış yaklaşık %57,4 oranındaki pay bu aylarda gözlemlendi.

Öte yandan Yuvam Hesabı açılmadan önce devreye girmiş olan Kur Korumalı Mevduat hesabı 26 Ağustos tarihi itibariyle yaklaşık bir trilyon 277 milyar 323 milyon lira seviyesine yükseldi. Kur korumalı mevduatın toplam mevduattaki payı %16,41 oranında yükseliş gösterdi.

TÜKETİCİ KREDİSİ RAKAMLARI SEVİYEYİ AŞTI!

Verilerde Tüketici Kredisi tutarı da yer alıyordu. 26 Ağustos itibariyle 5 milyar 544 milyon TL artış gösterdi. Bu artışla beraber toplam rakam 940 milyar 333 milyon lirayı buldu.

Bireysel kredi kartı kullanıcılarının 138 milyar 537 milyon lirası taksitli, 177 milyar 34 milyon lirası ise taksitsiz gerçekleşti. Takipte bulunan alacaklar ise 26 Ağustos sonrası hafta için 907 milyon lira rtış göstererek 163 milyar 218 milyon liraya ulaştı.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.