Ekonomi

Zamlı evde bakım maaşları, hesaplara yatmaya başladı! 19 Eylül 2022 evde bakım parası yatan iller listesi: Hangi illerde destek ödemeleri tamamlandı?

Geçtiğimiz günlerde bakanlığın evde bakım parası hizmetine ilişkin açıklamalarda bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, maaşların elektronik sistem üzerinden otomatik olarak ihtiyaç sahiplerinin hesaplarına aktarılmaya başlandığını ifade etti. Bu ay söz konusu yardımdan yararlanacak olan kişi sayısının 554 bin kişi olduğuna dikkat çeken Bakan Derya Yanık, toplamda hesaplara aktarılacak olan tutarın 1 milyar 849 milyon TL olduğunu bildirdi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın evde bakım maaşı açıklamasından sonra eylül ayı evde bakım paralarının hangi illere yatırıldığı merak konusu oldu. İsim sırasına göre değil ikamet edilen bölgeye göre yatırılan evde bakım paralarının hangi illerde hesaplara geçmiş olduğu, ilgili kurumlar tarafından kamuoyu ile paylaşıldı.

EVDE BAKIM MAAŞI NEDİR, NE KADAR?

Her sene, yılın başında açıklanan asgari ücret zammına göre güncellenen evde bakım maaşları, bu sene tarihte ilk kez görülen ikinci asgari ücret zammı ile birlikte sene içerisinde ikinci zammını almış oldu. Kendi ihtiyaçlarını göremeyen engelli vatandaşlar için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geliştirilmiş olan sosyal yardım modellerinden olan evde bakım maaşı, son zam ile birlikte 2 bin 706 TL’den 3 bin 340 TL’ye yükseldi.

EVDE BAKIM PARASI HANGİ İLLERDE YATTI?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geliştirilmiş olan sosyal yardım modellerinden birisi olan evde bakım parası, yeni ayda da ilgili ihtiyaç sahiplerinin hesaplarına aktarılmaya başlandı. Şimdiye kadar evde bakım ödemelerini almış olan iller şu şekilde açıklandı:

  • Manisa, Sakarya, İstanbul, Konya, Karaman, Sivas, Çankırı, Şanlıurfa, Yalova, Niğde, Denizli, Sinop, Amasya, Ordu, Siirt, İzmir, Malatya, Afyonkarahisar, Aksaray, Zonguldak, Mardin, Trabzon, Ankara, Bitlis, Rize, Çanakkale, Diyarbakır, Kütahya, Tokat, Bursa, Bolu, Nevşehir, Osmaniye, Mersin, Adıyaman, Kastamonu, Batman, Karabük, Kırşehir, Muğla, Van, Adana, Aydın, Kırıkkale, Gaziantep, Kocaeli, Hatay, Giresun, Antalya, Edirne, Kayseri, Balıkesir, Uşak, Samsun, Eskişehir, Erzurum, Kırklareli, Erzincan, Kahramanmaraş, Burdur.

EVDE BAKIM PARASI SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın eylül ayı evde bakım ödemelerinin yatmaya başladığını öğrenen ihtiyaç sahipleri, ikamet edilen bölgeye göre hesaplara aktarılan yardım modelinde sıranın kendilerine gelip gelmediğini merak etmeye başladı. Bu durum karşısında resmi bir açıklamada bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, iki farklı yöntem ile evde bakım paralarının yatıp yatmadığının öğrenilebileceğini bildirdi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan bildirime göre söz konusu yardım modelinden destek alan vatandaşların, e- devlet sistemi aracılığı ile hesaplarını sorgulayabileceklerini belirtti. Bakanlık, yardım parası Ziraat Katılım Bankası’na yatan vatandaşların cep telefonlarından BAKIYE yazıp 4747’ye kısa SMS göndererek de hesaplarını kontrol edebileceklerini açıkladı.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.