Para Piyasaları

Zincir üstü analisti Willy Woo BTC’deki düşüşe ışık tuttu: Bu artık siyasi bir oyun!

Kripto para piyasasında uzun bir süredir ayı hakimiyeti yaşanıyor. Yaklaşık bir yıldır devam eden kripto kışının arkasında birçok etkenin olduğu biliniyor. Örneğin bu noktada en çok öne çıkan etkenlerden biri olarak, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) izlediği para politikası adımlarının olduğu belirtiliyor. Bilindiği üzere Fed, 2022 yılı itibariyle yükselen enflasyonla güçlü bir şekilde mücadele etmek için parasal sıkılaştırma adımları atmaya başlamış ve bu bağlamda peş peşe faiz artırma kararları almıştı.

Fed’in faiz artırmaya devam edeceği tahmin ediliyor. Zincir üstü analistlerinden Willy Woo, Bitcoin fiyatının siyasi bir oyunla baskılandığını ve fiyattaki yükselişlerin bu şekilde önüne geçildiğini savunuyor.

ÜNLÜ ANALİSTTEN DİKKAT ÇEKEN AÇIKLAMALAR

On chain (zincir üstü) analisti Willy Woo’ya göre Bitcoin’deki (BTC) fiyat yükselişleri “siyasi oyunla” engelleniyor ve bu oyunlarla Bitcoin fiyatı baskılanmaya devam ediyor. Kripto para piyasalarının en fazla takip edilen isimlerinden biri olan Willy Woo, konuyla ilgili fikirlerini, 1 milyondan fazla takipçisinin olduğu Twitter hesabından paylaştı. Woo yaptığı açıklamada vadeli işlem sözleşmeleri aracılığı ile Bitcoin arzı 21 milyon ile sınırlandırılmış olsa da teorik olarak “sınırsız” sayıda Bitcoin satmanın mümkün olduğunu öne sürdü.

Woo konuya ilişkin açıklamasında, “Vadeli işlem piyasalarının Bitcoin fiyatını kontrol etmesi için kapı açık. CME başrolde. Fiyatla oynamak için ABD dolarını kullanabileceğiniz bir Bitcoin kumarhanesi başlattılar. Wall Street hedge fonları buna bayıldı. Şimdi Bitcoin satmanın sınırları ne? Sınırsız. Çünkü fiyat para sınırsız” sözlerini dile getirdi.

WILLY WOO: BU ARTIK SİYASİ BİR OYUNDUR

Woo açıklamalarının devamında vadeli işlem piyasalarının kurulma şekline dikkat çekti ve büyük oyuncuların artık sadece Bitcoin’e sürekli satış baskısı uygulayarak Bitcoin fiyatını baskılama yeteneğine sahip olduklarını öne sürdü. Woo açıklamasında, “Bitcoin’in öldürülmesi gerekmiyor. Sadece fiyatı baskılamak için sistemde yeterli short pozisyona ihtiyaç var. Büyük bir piyasa değeri olmadan Bitcoin küresel bir etki yaratamaz. Şu anda SEC, savunduğu politikalar gereği tüm spot Bitcoin ETF başvurularını reddederken birden fazla vadeli Bitcoin ETF’ine (borsada işlem gören fonlar) onay vererek vadeli işlem likiditesini ve hakimiyetini artırdı. Bu arık bir siyasi oyundur” sözlerini dile getirdi.

SEC VADELİ ÜRÜNLERİ ONAYLARKEN, SPOT ÜRÜNLERİ REDDETTİ

Willy Woo’nun da işaret ettiği gibi ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) gerçekten de bugüne kadar gelen tüm spot tabanlı Bitcoin ETF başvurusunu reddetti. Bu konuda sayısız ret kararı veren SEC, birçok vadeli işlem tabanlı Bitcoin ETF başvurusunu da onayladı. Ancak piyasada uzmanlar, vadeli Bitcoin ETF’lerin spot ürünlere kıyasla fiyat manipülasyonuna daha uygun olduğunu savunuyor ve buradan yola çıkarak SEC’nin neden bu ürünlere onay verdiğini açıklamaya çalışıyor. Ancak SEC tarafında, Bitcoin’in diğer ticari varlıklardan farklı bir standartta ele alındığı da biliniyor.

GOOGLE NEWS’TE TAKİP EDİN: GOOGLE NEWS
TELEGRAM KANALIMIZI TAKİP EDİN: TELEGRAM

Tolgahan Sarıkaş - Gazetebanka.com'da Gazeteci

Gazetebanka.com‘da gazeteci, yazar, muhabir. Son dakika ekonomi, finans, para piyasaları ve gündem haberlerini okumak için beni takipte kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.