Para Piyasaları

Ziraat FX Dolar Yorumları – 10 Ocak Pazartesi

Ziraat FX 10 Ocak Pazartesi Dolar yorumları yayımlandı. İşte detaylar…

USD/TRY: Cuma günü ABD’de aylık istihdam beklentilerin altında kalsa da işsizlik oranındaki düşüş ve saatlik ücretlerdeki yüksek artış Fed ile ilgili agresif beklentileri canlı tuttu. ABD on yıllık tahvil faizi %1,80 seviyesine çıktı. Diğer yandan, Dolar endeksinde (DXY) düşüş gözlendi. Bu düşüşte, Dolar’daki pozisyonlanmalar ve Euro Bölgesi’nde %5’e yükselen enflasyon ile birlikte ECB’nin de şahinleşebileceğini beklentileri etkili olmuş olabilir. Ancak, DXY’nin ABD faizindeki yükselişe ayak uydurabileceğini ve Dolar’ın dirençli kalabileceğini düşünüyoruz. Bu hafta Fed yetkililerinin konuşmaları ve ABD enflasyon rakamları yakından izlenecektir.

Yurtiçi tarafta ise salı günü cari işlemler dengesi, perşembe günü sanayi üretim endeksi ve cuma günü TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi öne çıkıyor. Diğer yandan, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin açıklamaları izlenirken, Nebati piyasalardaki oynaklığın azaltılmasına yönelik olarak gereken makro ihtiyati tedbirlerin alınacağını ve ekonomide beklentileri iyileştirerek reel sektörün önünü daha net görmesinin sağlanacağını ifade etti. Bakan Nebati, ayrıca KDV’de sadeleşmeye gidileceğini ve bu alanda düzenleme için çalışma yaptıklarını belirtti. Kur tarafına baktığımızda, kısa vadeli yaşanan yükseliş ve «Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat» uygulaması dikkate alındığında Dolar/TL’de yükseliş alanının azaldığını düşünüyoruz ki kurda yükseliş momentumunun görece yavaşladığını izliyoruz.

Bu kapsamda, Dolar/TL’nin 14 seviyesinin altında fiyatlanmaya devam edebileceği görüşümüzü koruyoruz. Diğer yandan, bu seviyenin üzerine çıkılması durumunda 14,30 bölgesine doğru bir ivmelenme gözlenebilir. Aşağıda ise 13,65 desteğinin altına sarkma yaşanması durumunda 13,35 desteğine kadar bir geri çekilme yaşanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.